Witryna „Uczyć się z historii” to platforma publikacji
projektów edukacyjnych (realizowanych w szkołach i edukacji
pozaszkolnej z młodzieżą) poświęconych historii
Polski i jej sąsiadów w XX wieku oraz prawom człowieka
Aktualności

I Polsko-Rosyjski Kongres Mediów

29.06.2011 | środa | Udostępnij na Facebooku

Kilkudziesięciu przedstawicieli kultury, mediów, kościołów oraz polityków wzięło udział w I Polsko-Rosyjskim Kongresie Mediów, który trwał od 23 do 25 czerwca br. we Wrocławiu.

W spotkaniu uczestniczyli minister kultury Rosji Aleksander Awdiejew i Sekretarz Stanu MKiDN Piotr Żuchowski. Przesłanie do uczestników kongresu przekazali prezydenci obu krajów.

Wrocławski kongres był pierwszym wydarzeniem organizowanym przez Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia. W trakcie dwudniowego spotkania przeprowadzono sesje dotyczące m.in. polityki zagranicznej obu państw, polskiego przewodnictwu w Radzie Unii Europejskiej i relacji Rosji ze Wspólnotą.

Tematem rozmów były również zagadnienia związane z kulturą, religią i społeczeństwem obu narodów. Cześć spotkań była poświęcona kondycji mediów w obu krajach oraz obrazowi Polski i Rosji w mediach tych krajów.

Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia oraz Centrum Rosyjsko-Polskiego Dialogu i Porozumienia mają inicjować, podejmować i wspierać działania na rzecz dialogu i porozumienia między Polską i Rosją.

Ich zadaniem będzie prowadzenie badań naukowych i działalności wydawniczej, upowszechnianie wiedzy o stosunkach dwustronnych, historii, kulturze i dziedzictwie obu narodów.

Z inicjatywą powołania centrów wystąpiła Polsko-Rosyjska Grupa do Spraw Trudnych. Została ona poparta przez premierów Polski i Rosji - Donalda Tuska i Władimira Putina.

6 grudnia 2010 roku, podczas wizyty prezydenta Miedwiediewa w Polsce, podpisano list intencyjny w sprawie powołania placówek. W Polsce ustawa o Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia weszła w życie 19 kwietnia.

Program kongresu

Źródło: Portal Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

(ak)