Witryna „Uczyć się z historii” to platforma publikacji
projektów edukacyjnych (realizowanych w szkołach i edukacji
pozaszkolnej z młodzieżą) poświęconych historii
Polski i jej sąsiadów w XX wieku oraz prawom człowieka
Aktualności

10 lipca – 70. rocznica wydarzeń w Jedwabnem

27.06.2011 | poniedziałek | Udostępnij na Facebooku

10 lipca 2011 mija 70 lat od mordu Żydów przez Polaków z inspiracji Niemców i 10 lat od uroczystości rocznicowych w Jedwabnem, podczas których prezydent RP Aleksander Kwaśniewski przeprosił za tę zbrodnię.

Portal dzieje.pl powołując się na historyków Instytutu Pamięci Narodowej stwierdza, że jest wiele dobrych publikacji naukowych na temat wydarzeń z 10 lipca 1941 roku w Jedwabnem, ale wciąż jest problem z przyjęciem prawdy o tym w społeczeństwie.

O współczesnej zbiorowej pamięci o Jedwabnem dyskutowano w poniedziałek w Białymstoku podczas seminarium Instytutu Pamięci Narodowej na temat losów ludności cywilnej w Białostockiem w początkach wojny niemiecko-sowieckiej w 1941 r. 

Według ustaleń IPN, co najmniej 300 osób spalono żywcem w stodole, a co najmniej 40 innych zabito wcześniej w nieustalony sposób, gdy Żydów gromadzono na rynku. Śledztwo zostało umorzone, bo – jak argumentował IPN – nie znaleziono w jego toku innych żyjących sprawców tej zbrodni niż ci, którzy już za to odpowiedzieli przed sądem po II wojnie światowej. Nie znaleziono wystarczających dowodów na postawienie zarzutów innym osobom.

Źródło.

(ak)