Witryna „Uczyć się z historii” to platforma publikacji
projektów edukacyjnych (realizowanych w szkołach i edukacji
pozaszkolnej z młodzieżą) poświęconych historii
Polski i jej sąsiadów w XX wieku oraz prawom człowieka
Aktualności

Wesela na pokolenia! Ratujemy zdjęcia ślubne i weselne z dawnych lat!

08.06.2011 | środa | Udostępnij na Facebooku

Ośrodek KARTA i firma HP zapraszają właścicieli oryginalnych fotografii, które dokumentują ślubne i weselne zwyczaje w XIX i XX wieku do udziału w akcji „Wesela na pokolenia! Ratujemy zdjęcia ślubne i weselne z dawnych lat!”

Wystartowaliśmy 4 i 5 czerwca – równolegle w Warszawie i Łodzi. W kolejne czerwcowe weekendy kampania swoim zasięgiem obejmie także Kraków i Katowice (11 i 12 czerwca), Poznań i Gdańsk (18 i 19 czerwca) oraz Wrocław (25 i 26 czerwca)!

Ponad pół wieku temu Polska należała do czołówki państw, gdzie zawierano najwięcej małżeństw na świecie. Tylko w 1948 na ślubnym kobiercu stanęło 320 tysięcy par. W kolejnych latach ta liczba sukcesywnie malała. Z dzisiejszej perspektywy wszystkie archiwalne zdjęcia ślubne i weselne są bezcenne. Ilustrują zmieniające się obyczaje, modę, tradycję z historią w tle.

Niestety, wiele fotografii, zwłaszcza wykonanych na materiałach o niskiej jakości czy nieodpowiednio przechowywanych – traci barwy i niszczeje. Dzięki digitalizacji możemy utrwalić je w obecnym stanie, a jednocześnie zachować jako dokument przemijających obyczajów. Archiwum Fotografii Ośrodka KARTA posiada  w swoich zbiorach wiele takich oryginalnych lub zdigitalizowanych zdjęć z XIX i pierwszej połowy XX wieku, przekazanych bądź udostępnionych przez osoby prywatne – mówi Agnieszka Kaczmarska, kierownik Działu Ikonografii Ośrodka KARTA.

Dzięki działaniom Ośrodka KARTA oraz zastosowaniu najnowszych technologii HP pokażemy jak przedłużyć trwałość bezcennych pamiątek. HP gwarantuje profesjonalne skanowanie, obróbkę i wydruki zdjęć na materiałach pozwalających na wierne odwzorowanie barw (odtworzenie prawie 73 milionów kolorów!).

Będziemy mogli precyzyjnie odtworzyć oryginalne tonacje barw i wydrukować fotografie na papierze fotograficznym ColorLok, dzięki czemu nie stracą swojej wyrazistości i oryginalności przez kolejne cztery pokolenia – informuje Izabela Sulima, Consumer Marketing Manager w HP Polska.

O jakości „zrewitalizowanych” fotografii ich właściciele będą się mogli przekonać w ciągu chwili. Cały proces drukowania na urządzeniach HP Photosmart przebiega szybko i sprawnie. Właściciele swoich zdjęć nie będą więc musieli długo czekać – dodaje Izabela Sulima.

Archiwalne zdjęcia ślubne (w formie cyfrowej), jako bezcenne pamiątki i dokumenty zmieniających się obyczajów i tendencji w modzie zostaną następnie zarchiwizowane w Ośrodku KARTA.

Kampania Wesela na pokolenia! Ratujemy zdjęcia ślubne i weselne z dawnych lat! zakończy się pod koniec czerwca wręczeniem nagród – właściciele najciekawszych zdjęć otrzymają urządzenia drukujące z serii HP Photosmart Ink Advantage eAIO. Laureatów wyłonią m.in. eksperci z Ośrodka KARTA (www.karta.org.pl).

Zapraszamy do odwiedzenia naszych stoisk:

Kraków, 11 i 12 czerwca
- Saturn, Galeria Krakowska, ul. Pawia 5              
- Mix Electronics, ul. Kapelanka 56        

Katowice, 11 i 12 czerwca
- Komputronik, ul. Chorzowska 107                   
- Katowice, Mix Electronics, ul Reńców 30                     

Poznań, 18 i 19 czerwca
- Komputronik, ul. Kaspra Drużbickiego 2               
- Media Expert, Galeria Malta, ul. Abpa A.Baraniaka 8

Gdańsk, 18 i 19 czerwca
- Komputronik, ul. Złota Karczma 26

Wrocław, 25 i 26 czerwca
- Saturn, Magnolia Park, ul. Legnicka 52             
- Satrun, Pasaż Grunwaldzki, Plac Grunwaldzki 22

Firma HP tworzy nowe rozwiązania technologiczne, które mają znaczący wpływ na życie ludzi, biznes i społeczeństwo. Jako największe na świecie przedsiębiorstwo z branży zaawansowanych technologii, HP dostarcza szerokie portfolio produktów, obejmujące drukarki, komputery osobiste, oprogramowanie, usługi i infrastrukturę informatyczną.  Więcej informacji na temat HP (NYSE: HPQ) można znaleźć pod adresem http://www.hp.com.

Podpis zdjęcia: 
26.08.1973, Warszawa, Polska, Motocyklem do ślubu.
Fot. Jarosław Tarań, zbiory Ośrodka KARTA

Regulamin konkursu

(ak)