Witryna „Uczyć się z historii” to platforma publikacji
projektów edukacyjnych (realizowanych w szkołach i edukacji
pozaszkolnej z młodzieżą) poświęconych historii
Polski i jej sąsiadów w XX wieku oraz prawom człowieka
Aktualności

Wydarzenia z okazji rocznicy 4 czerwca 1989

06.06.2011 | poniedziałek | Udostępnij na Facebooku

4 czerwca obchodziliśmy 22 rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów do Sejmu i całkowicie wolnych wyborów do Senatu w 1989. Rocznicy towarzyszyły liczne wydarzenia, oficjalne, publiczne i edukacyjne, artystyczne i inne.

W spotkaniu z okazji rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 w ogrodach Pałacu Prezydenckiego uczestniczyli m.in. b. prezydent Lech Wałęsa, premier Donald Tusk, ministrowie jego rządu: Katarzyna Hall i Jacek Rostowski, duchowni, wojskowi, ludzie kultury, dyplomaci. 

W ramach obchodów Święta Wolności prezydent odznaczył 35 członków czterech pierwszych rządów po 1989 roku kierowanych przez: Tadeusza Mazowieckiego, Jana Krzysztofa Bieleckiego, Jana Olszewskiego i Hannę Suchocką.

Następnie wręczył odznaczenia - założycielom i działaczom organizacji pozarządowych, którzy przyczynili się do budowy społeczeństwa obywatelskiego po 1989 roku i wziął udział w finale konkursu „Filary Demokracji Lokalnej” dla dziennikarzy prasy lokalnej. Źródło.

Prezydent Bronisław Komorowski otworzył wystawę "Wolność ma głos" w stołecznej Kordegardzie. Źródło.

W Warszawie miała po raz trzeci miejsce impreza pt. „Wyłącz system” vol. 3, było to kilkadziesiąt wydarzeń artystycznych na Skwerze Wizytek (u zbiegu Krakowskiego Przedmieścia i Karowej) oraz w Domu Spotkań z Historią (ul. Karowa 20). Ukoronowaniem Święta była Fiesta – zabawa w Hotelu Europejskim. Imprezami towarzyszącymi były: „Uwolnij przestrzeń” i „Głos przyrody na solidarność”.

Kilkadziesiąt osób zgromadzonych przy dawnej kawiarni "Niespodzianka" na pl. Konstytucji w Warszawie wzniosło w sobotę po południu symboliczny toast za wolność i odśpiewało "sto lat, sto lat, niech żyje wolność nam". Legendarna kawiarnia "Niespodzianka" była w 1989 r. siedzibą sztabu wyborczego "Solidarności". To właśnie w tym lokalu mieszkańcy stolicy dowiadywali się o wynikach pierwszych częściowo wolnych wyborów z 4 czerwca tego roku. Źródło.

w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” im. Janusza Kurtyki odbyła się konferencja/happening „PRL na talerzu”. Była to szósta część corocznych konferencji popularnonaukowych z cyklu „Życie codzienne w PRL”, adresowanych do nauczycieli i edukatorów przedmiotów humanistycznych oraz studentów. Źródło.

(ak)