Witryna „Uczyć się z historii” to platforma publikacji
projektów edukacyjnych (realizowanych w szkołach i edukacji
pozaszkolnej z młodzieżą) poświęconych historii
Polski i jej sąsiadów w XX wieku oraz prawom człowieka
Aktualności

dzień.de | der-tag.pl - ponad 150 projektów w obu krajach

02.06.2011 | czwartek | Udostępnij na Facebooku

Pokazy mody, przedstawienia teatralne, degustacje, quizy, konkursy, koncerty i wystawy - od 20 maja do 21 czerwca 2011 roku odbędzie się ponad 150 projektów informacyjnych, zorganizowanych głównie przez polskie szkoły i inne instytucje pracujące z młodzieżą. Mają one przybliżać dzieciom i młodzieży, a także społecznościom lokalnym wiedzę o sąsiednim kraju po drugiej stronie Odry. Wszystkie akcje odbędą się pod jednym wspólnym hasłem „dzień.de I der-tag.pl", z inicjatywy Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży (PNWM), z okazji 20-lecia powstania tej międzynarodowej organizacji.

Wydarzenia w najmniejszych i największych miastach Polski

Na początku roku PNWM zaprosiła organizatorów polsko-niemieckich spotkań młodzieży w obu krajach do wspólnego świętowania swojego jubileuszu. Zachęciła młodzież i jej opiekunów do organizowania mini-projektów informacyjnych oraz akcji prospołecznych w swoich miejscowościach. Wsparła je, przyznając dotacje i wysyłając upominki jubileuszowe dla uczestników. W efekcie zaplanowano wydarzenia w najmniejszych i największych miastach Polski, od Hajnówki po Szczecin, jedno- i kilkudniowe, poświęcone ekologii, kulturze i edukacji, dla gimnazjalistów, młodzieży niepełnosprawnej, przedszkolaków i ich rodziców.

Duża ilość projektów nas zaskoczyła

- „Chcieliśmy wspólnie z młodzieżą i opiekunami, którzy od 20 lat angażują się w polsko-niemiecką współpracę, uczcić nasze 'urodziny'” - mówi Paweł Moras, polski dyrektor zarządzający Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży. Jego niemiecki kolega, Stephan Erb, dodaje: - „Byliśmy zaskoczeni tak dużą ilością projektów w ramach 'dzień.de I der-tag.pl'”. To pokazuje, że młodzież bardzo interesuje się krajem sąsiada.

17 czerwca PNWM uhonoruje „Dobrych sąsiadów”

Ponadto z okazji swojego jubileuszu Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży (PNWM) uhonoruje tytułem „Dobry sąsiad” osoby i organizacje szczególnie aktywne w zakresie współpracy polsko-niemieckiej. Podczas uroczystości 17 czerwca w Berlinie wyróżnienia te wręczą prezydenci Polski i Niemiec, Bronisław Komorowski i Christian Wulff, honorowi patroni PNWM.

Umowa o utworzeniu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży (niem. Deutsch-Polnisches Jugendwerk) została podpisana przez rządy Polski i Niemiec w 1991 roku wraz z „Traktatem o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy”. Zadaniem PNWM jest wspieranie wzajemnego poznania, zrozumienia oraz współpracy młodych ludzi z Polski i Niemiec. W tym celu finansowo i merytorycznie wspiera spotkania młodych Polaków i Niemców. Od początku swej działalności dofinansowała ponad 50 tysięcy projektów, w których wzięły udział ponad 2 miliony uczestników.

Źródło.

(ak)