Witryna „Uczyć się z historii” to platforma publikacji
projektów edukacyjnych (realizowanych w szkołach i edukacji
pozaszkolnej z młodzieżą) poświęconych historii
Polski i jej sąsiadów w XX wieku oraz prawom człowieka
Aktualności

27 stycznia - Międzynarodowy Dzień Pamięci o Holokauście

24.01.2011 | poniedziałek | Udostępnij na Facebooku

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu uchwalony został 1 listopada 2005 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w celu uczczenia pamięci ofiar pomordowanych w czasie II wojny światowej przez reżim hitlerowski. W tym roku 27 stycznia będziemy obchodzić to święto po raz szósty.

W Polsce, w Izraelu i wielu innych miejscach na świecie trwają przygotowania do tego ważnego wydarzenia. Jerozolimski Instytut Yad Vashem, główna izraelska instytucja zajmująca się badaniem i upamiętnianiem historii Zagłady, przygotował z tej okazji serię ceremonii oraz projektów edukacyjnych poświęconych tematyce Holokaustu oraz historii obozu Auschwitz-Birkenau. Z gotowych scenariuszy lekcji towarzyszących Dniowi Pamięci o Holokauście można skorzystać na stronie Yad Vashem (w języku angielskim).

Przedstawiciele Państwa Izrael wezmą również udział w niektórych wydarzeniach Międzynarodowego Dnia Pamięci o Holokauście organizowanych w Polsce. Ważnym wydarzeniem będzie ceremonia organizowana przez Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau. Nad obchodami 66. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau honorowy patronat objął Prezydent RP Bronisław Komorowski. Źródło.

27 stycznia 2011 roku o 16:30 pod Pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie rozpoczną się uroczystości w Warszawie. Nad nimi honorowy patronat objęli: Prezydent RP Bronisław Komorowski i Prezydent m. st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Pod pomnikiem złożą wieńce najwyżsi urzędnicy państwowi, ambasadorowie, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, organizacji społecznych i religijnych oraz harcerze i młodzież szkolna – w ten sposób uczczą wspólnie pamięć o Zagładzie.

Podczas obchodów – organizowanych przez Fundację Shalom i Miasto Stołeczne Warszawa – zaprezentowana zostanie część artystyczna, w której wystąpią aktorzy Teatru Żydowskiego, a następnie odmówiona zostanie ekumeniczna modlitwa.

Fundacja Shalom apeluje: „Zwracamy się do wszystkich, aby tego dnia o godzinie 18:00 przywołali pamięć o ofiarach Zagłady stawiając w oknie zapaloną świecę. Niczym gorejąca świeca musi płonąć w nas pamięć o tych, którzy tak bardzo cierpieli. Obowiązkiem każdego jest troszczyć się, aby światło pamięci nigdy nie zgasło w naszej świadomości”.

Na ul. Próżnej o godz. 18:00 odbędzie się też Apel Pamięci. Jak piszą organizatorzy: „. Zapraszamy wszystkich, którzy stracili swoich bliskich w piekle Holokaustu o odczytanie ich nazwisk. Niech to będzie czas zadumy nad zgładzonym pokoleniem, nad ofiarami, które patrzą nas z okien kamienic ulicy Próżnej”.

26 i 27 stycznia w godz. 12:00-18:00 ulicami Warszawy będzie jeździł oznaczony gwiazdą Dawida zabytkowy Tramwaj Widmo, symbolizujący tramwaj, który kursował w getcie warszawskim. Przejedzie on następującą trasą: ul. Filtrowa – pl. Zbawiciela – ul. Marszałkowska – ul. Andersa – Pętla Potocka – al. Jana Pawła II – ul. Stawki – ul. Andersa – ul. Marszałkowska – pl. Zbawiciela – ul. Filtrowa – pl. Narutowicza. Jak tłumaczą organizatorzy: „Ma on przypomnieć mieszkańcom stolicy o żydowskich sąsiadach, którzy zginęli w obozach zagłady i w gettach”. Źródło

Oprócz tego w Żydowskim Instytucie Historycznym odbędzie się wykład Jana Jagielskiego nt. pamięci.  

W Łodzi Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce i Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi oraz Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego zapraszają w dniach 26-27 stycznia 2011 na „Dni pamięci” organizowane w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

W programie m. in. wykłady Jana Jagielskiego i Pawła Szapiro, spektakle Dybuk i Obrachunek z Bogiem i wystawa fotograficzna poświęcona pamięci Ofiar Holokaustu. Szczegółowy program uroczystości dostępny jest na stronie. „Dni pamięci” oobjął swoim patronem honorowym ambasador Izraela w Polsce pan Zvi Rav-Ner. 

W Lublinie w ramach obchodów odbędzie się przedstawienie teatralne w wykonaniu młodzieży licealnej pt. „A co mnie to obchodzi?” oraz prezentacja multimedialna „Majdanek jako miejsce zagłady Żydów europejskich”. 

W Rzeszowie otwarta zostanie wystawa „Oblicza oporu. Wojenne fotografie Faye Schulman, żydowskiej partyzantki”.

Ciekawe merytoryczne dyskusje odbędą się w Krakowie w Żydowskim Muzeum Galicja, m.in. na temat Szoa Żydów włoskich. 

Rabin Kaliningradzkiej Gminy Żydowskiej, Dawid Szwedik, oraz Przewodniczący grupy inicjatywnej uwiecznienia pamięci ofiar Holocaustu w Palmnikach, Władimir Kacman, zapraszają na obchody DNI PAMIĘCI OFIAR HOLOCAUSTU W PALMNIKACH, które odbędą się w dniach 27-30 stycznia 2011 roku w Kaliningradzie. Punktem kulminacyjnym uroczystości będzie odsłonięcie pomnika ofiar marszu śmierci w Palmnikach, którego autorem jest światowej sławy rzeźbiarz Frank Meiler.

Więcej o obchodach w Kaliningradzie znajduje się tutaj.

Jest także akcja oddolna performera Rafała Betlejewski, znanego dzięki akacji „Tęsknię za Tobą Żydzie”. Betlejewski „walczy o to, aby 27 stycznia stał się Polskim Dniem Pamięci o Ofiarach Holocaustu”. Jeden ze sposobów promowania tego celu budzi jednak kontrowersje. Mianowicie na ścianach budynków, skrzynkach energetycznych i koszach na śmieci artysta maluje niebieskie pasy, które mają przypominać o pasiakach noszonych przez więźniów obozów koncentracyjnych.

„Życie Warszawy” cytuje Betlejewskiego, który wyjaśnia dlaczego maluje pasy na koszach na śmieci: „W czasie zagłady wielu ludzi zostało wyrzuconych na śmietnik w dosłownym słowa znaczeniu.” „Zależy mi na oswajaniu Holocaustu. Chciałbym, abyśmy uznali to wydarzenie za własne doświadczenie dziejowe.”

(ak)