Witryna „Uczyć się z historii” to platforma publikacji
projektów edukacyjnych (realizowanych w szkołach i edukacji
pozaszkolnej z młodzieżą) poświęconych historii
Polski i jej sąsiadów w XX wieku oraz prawom człowieka
Aktualności

II wojna światowa na Festiwalu „Sputnik nad Polską”

04.11.2010 | czwartek | Udostępnij na Facebooku
W dniach 4–14 listopada odbywa się czwarta edycja Festiwalu Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską”. W ramach Konkursu Głównego zaprezentowane zostaną filmy z ostatnich dwóch lat, które pokazywane były na europejskich i międzynarodowych festiwalach filmowych i zdobywały tam liczne nagrody.

Poza tym można będzie zobaczyć ponownie retrospektywy Mistrzów kina radzieckiego oraz rosyjskiego. Tylko w tym roku zaprezentowany zostanie przekrój przez twórczość Siergieja Paradżanowa oraz Aleksieja Bałananowa wraz z jego najnowszym filmem „Palacz”. Nowością jest także sekcja pt. „Kobiece spojrzenie”. W jej ramach prezentowane zostaną obrazy stworzone przez kobiety, ale nie tylko dla Pań. W ramach „Panoramy kina rosyjskiego” pokazane zostaną wielkoekranowe przeboje rosyjskiej kinematografii. 

Inne istotne sekcje Festiwalu to: „Czechowskie motywy”, „20 lat bez Wiktora Coja”, „30 lat bez Wysockiego”, „CineTrain”, „Warszawska Euforia”, Animacje oraz „Mały Sputnik” dla najmłodszych. 

Jeden z filmów, który tematyzuje II wojnę światową, to „Dzień bestii” w reżyserii Michaiła Konowalczuka (2009). Drugi pełnometrażowy film fabularny scenarzysty, publicysty i pisarza Michaiła Konowalczuka. Trudna do pomyślenia, paradoksalna historia miłosna. 

Film przedstawia niezwykły, na swój sposób liryczny, epizod z ostatnich dni Wielkiej Wojny Ojczyźnianej. Oddziały Wehrmachtu wycofują się tocząc ostatnie bitwy, ewakuowane rodziny powracają do swoich domów. W jednym z na wpół zniszczonych domów dowódca Wehrmachtu pozostawia nastoletniego chłopca z Hitlerjugend. Chłopiec żyje odtąd jak w oblężeniu, nie ma, dokąd uciec, został sam we wrogim dla siebie mieście. Nie pozostaje mu nic innego, jak ukrywać się w posępnej ruinie.

Przez celownik swojego karabinu snajperskiego zaczyna obserwować życie mieszkańców ożywiającego się po wojnie miasta. Powoli zaczyna żyć ich życiem, cieszy się ich radościami. Do jednego z domów, po przeciwnej stronie podwórka, wprowadza się żydowska rodzina – ojciec inwalida, matka i piętnastoletnia, rozkwitająca córka. Niemiec, nieoczekiwanie dla siebie samego, zakochuje się w młodej Żydówce. 

W sekcji „65 lat zakończenia II wojny światowej” można obejrzeć następujące filmy:

JARZĘBINOWY WALC (Gatunek: Dramat, film wojenny, Reżyser: Aliona Siemienowa, Rok produkcji: 2009) 
Scenariusz powstał na podstawie realnych zdarzeń w czasie II wojny światowej. Jest to historia o bohaterskich czynach młodych saperów, którzy ryzykując swoim własnym życiem unieszkodliwiali pola minowe i drogi. W latach 1944-1946 na terytorium rejonu Osztińskiego okręgu Wołgogradzkiego, wyzwolonego od Niemców, prowadzono prace saperskie. Szkoleni saperzy to głownie 17-20 letnie dziewczyny. Krótkie, ale intensywne uczucie głównych bohaterów – instruktora Alieksieja i młodej wdowy z dzieckiem Poliny – jest w centrum uwagi A. Siemionowej - reżyserki filmu. Niespodziewanie jednak wraca z frontu żywy mąż Poliny Jegor. Wiadomość o jego śmierci okazała się pomyłką. 

JEDNA WOJNA (Gatunek: Dramat, Reżyser: Wiera Głagolewa, Rok produkcji: 2009)
Akcja filmu rozgrywa się 8-9 maja 1945 roku na niewielkiej północnej wyspie, gdzie mieszka pięć młodych kobiet, pięcioro dzieci i zdemobilizowany z frontu Karp Nicziporuk. Kobiety i Karp pracują w Państwowym Gospodarstwie Rybnym, susząc ryby i odsyłając je na front. Jedynym człowiekiem łączącym wyspę z pozostałą częścią lądu jest staruszek Michaił, który przypływa w poszukiwaniu pracy. Okazuje się ze młode matki zesłane na wyspę z okupowanych przez faszystów terytoriów rodzą ich dzieci. Bohaterowie filmu żyją w oczekiwaniu: wojna skończyła się, a matki wieżą, że one i ich dzieci wrócą do domów. 

PÓŁMGŁA (Gatunek: dramat wojenny, Reżyser: Wiktor Smirnow, Rok produkcji: 2005) 

IDŹ I PATRZ (Gatunek: Dramat wojenny, Reżyser: Elem Klimow, Rok produkcji: 1985)

WNIEBOWSTĄPIENIE (Gatunek: Dramat wojenny, Reżyser: Łarisa Szepitko, Rok produkcji: 1976)

LECĄ ŻURAWIE (Gatunek: Melodramat, Reżyser: Michaił Kałatozow, Rok produkcji: 1957)

LOS CZŁOWIEKA (Gatunek: Dramat, Reżyser: Siergiej Bondarczuk, Rok produkcji: 1959)  

Więcej informacji o Festiwalu można znaleźć na stronie Festiwalu: http://www.sputnikfestiwal.pl/

(ak)