Witryna „Uczyć się z historii” to platforma publikacji
projektów edukacyjnych (realizowanych w szkołach i edukacji
pozaszkolnej z młodzieżą) poświęconych historii
Polski i jej sąsiadów w XX wieku oraz prawom człowieka
Aktualności

Wystawa pt. „Robotnicy przymusowi w nazistowskich Niemczech”

28.09.2010 | wtorek | Udostępnij na Facebooku

27 września prezydent Niemiec Christian Wulff otworzył uroczyście wystawę nt. robotników przymusowych w nazistowskich Niemczech. Prezydent objął także patronat nad wystawą.

Wystawę można obejrzeć od 28 września 2010 do 30 stycznia 2011 w Muzeum Historii Żydów w Berlinie. Następnie wystawa będzie pokazywana w wielu miastach w Europie i Ameryce Północnej.

Wystawa została zainicjowana i jest finansowana przez Fundację „Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość”. Przygotowała ją Fundacja Miejsce Pamięci Buchenwald i Obozu Koncentracyjnego Mittelbau-Dora (Turyngia, Niemcy).

W otwarciu wzięli udział: 
- W. Michael Blumenthal, dyrektor Muzeum Historii Żydów w Berlinie,
- Prezydent Niemiec Christian Wulff, patron wystawy, 
- Günter Saathoff, członek zarządu Fundacji „Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość”,
- Volkhard Knigge, dyrektor Fundacji Miejsce Pamięci Buchenwald i Obozu Koncentracyjnego Mittelbau-Dora, 
- Marian Turski, historyk, dziennikarz i internowany w obozach w Auschwitz i Buchenwald.

Wystawa podzielona jest na cztery części. Część „Praca przymusowa jako środek do odosobnienia, upokorzenia i pozbawienia godności”
dokumentuje czas przed wybuchem II wojny światowej. Kolejna część „Praca przymusowa jako część polityki okupacji i nowego rasowego podziału Europy” obrazuje okres od 1939 do przegranej niemieckiej armii pod Staliningradem. Trzeci blok wystawy podejmuje kwestię „Pracy przymusowej jako fenomenu masowego w Rzeszy Niemieckiej”, a ostatnia część wystawy zatytułowana została „Złamane życiorysy - obchodzenie się z pracą przymusową w czasach narodowego socjalizmu po 1945”.  

W Muzeum Historii Żydów w czasie trwania wystawy odbędą się liczne spotkania edukacyjne. Uczniowie od 9 klasy mogą wziąć udział w oprowadzaniu, uczestniczyć w warsztatach na temat pracy przymusowej lub porozmawiać z samymi robotnikami przymusowymi. Nauczyciele mogą wziąć udział w warsztacie na temat "praca przymusowa w czasach narodowego socjalizmu w szkole". Dalsze informacje na temat oferty edukacyjnej znajdują się tutaj.

Część wystawy można zobaczyć na stronie internetowej wystawy. Tutaj można dowiedzieć się także więcej na temat powstawania wystawy.

Informacja pochodzi z partnerskiego portalu: "Lernen aus der Geschichte".

(ak)