Witryna „Uczyć się z historii” to platforma publikacji
projektów edukacyjnych (realizowanych w szkołach i edukacji
pozaszkolnej z młodzieżą) poświęconych historii
Polski i jej sąsiadów w XX wieku oraz prawom człowieka
Aktualności

„Białe plamy, czarne plamy” już w grudniu

23.09.2010 | czwartek | Udostępnij na Facebooku

Pierwsza wspólna publikacja polsko-rosyjskiej Grupy ds. Trudnych na temat wzajemnych stosunków obu krajów w ostatnich 90 latach jest już gotowa i ukaże się w Polsce przed końcem roku - powiedział na zorganizowanej wspólnie przez Instytut Polski i paryski Instytut Stosunków Międzynarodowych (IFRI) konferencji w Paryżu współprzewodniczący Grupy Adam Rotfeld.

Były szef polskiego MSZ wziął udział w stolicy Francji w konferencji o polsko-rosyjskim pojednaniu. Rotfeld zaprezentował tam okładkę zapowiadanej od roku publikacji Grupy pt.: „Białe plamy, czarne plamy”. To wspólne dzieło historyków z obu krajów, obejmujące najbardziej kontrowersyjne kwestie we wzajemnych relacjach z okresu 1918-2008.

- W książce jest 16 rozdziałów. Każdy składa się z tekstu napisanego przez Polaka i przez Rosjanina, na zasadzie zwierciadlanego odbicia – wyjaśnił Adam Rotfeld. Według niego czytelnik znajdzie w książce „wszystkie trudne tematy”, w tym m.in. wojnę 1920 r., prześladowanie ludności polskiej na terenie ZSRR w latach 30., pakt Ribbentrop-Mołotow i Katyń. Rozdział o Katyniu napisał Andrzej Przewoźnik, który zginął w katastrofie smoleńskiej.

W dzisiejszej konferencji głos zabrali także inni członkowie Grupy ds. Trudnych: wybitna rosyjska badaczka, znana z prac m.in. o zbrodni katyńskiej, prof. Natalia Lebiediewa i polski historyk Marek Kornat oraz reprezentanci parlamentów obu państw. Uczestnikami sesji byli również znani francuscy politolodzy, m.in. Alfred Grosser i Georges Mink.

Źródło: Wirtualna Polska

(pm)