Witryna „Uczyć się z historii” to platforma publikacji
projektów edukacyjnych (realizowanych w szkołach i edukacji
pozaszkolnej z młodzieżą) poświęconych historii
Polski i jej sąsiadów w XX wieku oraz prawom człowieka
Aktualności

Konferencja w Żywcu

15.09.2010 | środa | Udostępnij na Facebooku

W poniedziałek,  27 września 2010, Muzeum Miejskie w Żywcu i Konsulat Generalny USA w Krakowie przypomną o dramacie, jaki rozegrał się w przestrzeni powietrznej Polski we wrześniu 1944 roku. Jeden z bombowców – Liberator "Dinah Might" – lecący na pomoc powstaniu warszawskiemu, został zestrzelony w Jeleśni.

W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy na uroczystości upamiętniającej załogę oraz konferencję i wystawę w Muzeum Miejskim w Żywcu „Stary Zamek”. Rozpoczęcie obrad zaplanowano na godz. 10.30.

W konferencji oprócz zaproszonych historyków i badaczy lokalnej tradycji, udział wezmą Charles H. Keutman — członek załogi amerykańskiego bombowca oraz Magdalena Buława — uczennica z I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Żywcu. Jest ona laureatką I nagrody indywidualnej w tegorocznej edycji konkursu „Historia Bliska”, której temat brzmiał: Piętno wojny — los i pamięć. Jej pracę zatytułowaną Ostatni lot amerykańskiego bombowca Liberator „Dinah Might” w pamięci bohaterów i świadków zdarzenia oraz w świadomości mieszkańców Jeleśni i okolic, na przestrzeni lat 1944–2010 można przeczytać tutaj. Opiekę nad pracą sprawowała nauczycielka historii i dyrektorka I LO w Żywcu, pani Aleksandra Bury.

(pg)