Witryna „Uczyć się z historii” to platforma publikacji
projektów edukacyjnych (realizowanych w szkołach i edukacji
pozaszkolnej z młodzieżą) poświęconych historii
Polski i jej sąsiadów w XX wieku oraz prawom człowieka
Aktualności

Sympozjum: wystawa o wypędzeniach - ale jaka?

08.09.2010 | środa | Udostępnij na Facebooku

9 września od 11 do 13 w Berlinie w Centrum im. Jacoba i Wilhelma Grimmów Uniwersytetu im. Humboldt (Geschwister-Scholl-Str. 3) odbędzie się sympozjum, podczas którego zostanie zaprezentowany koncept historyków polskich, słowackich, czeskich i niemieckich muzeum wypędzeń Niemców i innych narodowości podczas II wojny światowej.

W 2008 roku niemiecki Bundestag [Sejm] utworzył Fundację „Ucieczka, Wypędzenie, Pojednanie”, która jednak do tej pory nie przedstawiła publicznie swojego konceptu planowanego muzeum wypędzeń i miejsca dokumentacji przesiedleń.

Dlatego w dn. 9 września historycy, który już od dziesięcioleci zajmują się historią Niemiec i jego wschodnich sąsiadów, przedstawią swój koncept tej stałej wystawy. Ten koncept wypracowany został przez historyków tworzących czesko-niemiecką i słowacko-niemiecką komisję historyków oraz historyków polsko-niemieckiej komisji podręcznikowej.

Koncept ma na celu informowanie i pojednanie, jak zakłada ustawa o Fundacji „Ucieczka, Wypędzenie, Pojednanie”.

Koncept zostanie skomentowany przez Adama Krzeminskiego (dziennikarz i publicysta, Polityka, Warszawa), prof. Dr. Michaela Wildt (Uniwersytet im. Humboldta, Berlin) i prof. Dr. Reinharda Rürup (Techniczny Uniwersytet, Berlin). 

Po prezentacji i komentarzach zaproszonych gości nastąpi dyskusja, którą poprowadzi prof. dr Stefanie Schüler-Springorum (Instytut Historii Żydów Niemieckich, Hamburg).

Można wziąć udział w sympozjum, ale należało zgłosić swój udział do 7 września na e-mail: tim-voelkering@gmx.de, ponieważ sala może pomieścić ograniczoną liczbę osób.

Po prezentacji przy współpracy z portalem H-Soz-u-Kult historycy zamierzają stworzyć forum dyskusyjne na temat powstającego muzeum. 

(ak)