Witryna „Uczyć się z historii” to platforma publikacji
projektów edukacyjnych (realizowanych w szkołach i edukacji
pozaszkolnej z młodzieżą) poświęconych historii
Polski i jej sąsiadów w XX wieku oraz prawom człowieka
Aktualności

Nowy portal internetowy poświęcony II wojnie światowej

21.05.2010 | piątek | Udostępnij na Facebooku

Laurence Rees jest znanym publicystą i popularyzatorem historii II wojny światowej i dziejów III Rzeszy. Jest autorem siedmiu książek na ten temat (wydanych także w Polsce). Jako wieloletni pracownik BBC jest również autorem kilku głośnych filmów, które spotkały się zarówno z przychylnym przyjęciem jak i ostrą krytyką.

Po odejściu z BBC w 2008 roku Rees planował nakręcić kilka filmów skierowanych przeciwko negacjonistom Holocaustu, oraz napisać książkę. W końcu jednak zdecydował się stworzyć stronę internetową. Portal, który można już znaleźć pod adresem www.ww2history.com/ powstaje na fali zainteresowania historią II wojny światowej, o którym świadczą tysiące nowych tytułów wydawniczych i wyniki ich sprzedaży. Ma wyjść również naprzeciw oczekiwań miłośników historii najnowszej, a także studentów i uczniów, którzy obecnie w nauce korzystają głównie z Internetu.

Centralnym elementem portalu organizującym pozostałą zawartość jest szczegółowe multimedialne kalendarium. Jego podstawowa część ma być dostępna za darmo, jednak już za dostęp do wszelkich dodatkowych materiałów wzbogacających narrację w kalendarium, jak fragmenty filmów, relacje uczestników zdarzeń czy fotografie będzie trzeba zapłacić.

Serwis zawiera oprócz tego artykuły analizujące kluczowe wydarzenia i zagadnienia związane z II wojną światową oraz wywiady z ponad dwudziestoma historykami, którzy zadeklarowali współpracę z serwisem. Są wśród nich tacy brytyjscy historycy, znawcy tematyki II wojny światowej jak Andrew Roberts, Antony Beevor and Robert Service, Ian Kershaw, Max Hastings, Richard Overy czy Richard Evans. W serwisie będzie także prowadzony sklep internetowy z książkami i filmami, oraz blog pisany przez Laurence Rees’a, oraz forum użytkowników.

Projekt jest przedsięwzięciem komercyjnym realizowanym przez wydawnictwo Sunday Publishing. Początkowe plany by finansować go z reklam zostały zarzucone i zdecydowano się na pobieranie opłat. Dostęp 24 godzinny kosztuje 4,99 funtów, zaś miesięczny 6,99 za pierwszy miesiąc i 3,99 funtów za każdy kolejny.

Źródło: guardian.co.uk, www.ww2history.com

(pm)