Witryna „Uczyć się z historii” to platforma publikacji
projektów edukacyjnych (realizowanych w szkołach i edukacji
pozaszkolnej z młodzieżą) poświęconych historii
Polski i jej sąsiadów w XX wieku oraz prawom człowieka
Aktualności

Topografia terroru

07.05.2010 | piątek | Udostępnij na Facebooku

Dokładnie w miejscu, gdzie w czasach III Rzeszy znajdowała się centrala hitlerowskiej tajnej policji Gestapo i SS w Berlinie zostało otwarte wczoraj nowe muzeum, Topografia Terroru (Topographie des Terrors) ukazujące mechanizmy nazistowskiego aparatu terroru.

W odróżnieniu od innych monumentalnych miejsc pamięci i muzeów w Berlinie, jak Pomnik Holocaustu usytuowany obok Bramy Brandemburskiej czy Muzeum Żydowskie zaprojektowne przez Daniela Libeskinda, to jest zlokalizowane dokładnie w autentycznym miejscu historycznym. To z budynków przy Prinz Albrecht Strasse, będących od 1933 roku siedzibą Gestapo, a od 1939 roku Głównego Urzędu Bezpieczeństwa Rzeszy (RSHA) zarządzano siecią obozów koncentracyjnych i obozów zagłady, zbrodniczymi oddziałami SS i policji, to tu przechowywano dokładne akta obywateli uznanych za przeciwników reżimu nazistowskiego. Tu również znajdowało się więzienie przez które, według ustaleń historyków przeszło ponad 15 tysięcy więźniów.

W końcowej fazie wojny siedziba Gestapo uległa zniszczeniu. Budynki znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie granicy między zachodnimi a wschodnimi sektorami Berlina rozebrano w latach 50. Od 1987 władze Berlina Zachodniego zezwoliły na zorganizowanie w tym miejscu niewielkiej wystawy na temat historii hitlerowskiej policji politycznej i popełnionych przez nią zbrodni. Rocznie odwiedzało ją około pół miliona osób - Niemców i zagranicznych turystów.

Wczorajsze otwarcie zakończyło ponad 20-letnie starania o powstanie centrum dokumentacyjnego na temat terroru nazistowskiego. W listopadzie 2007 r. ruszyła budowa muzeum według projektu autorstwa Ursuli Wilms. Na środku placu o powierzchni 4,5 hektara powstał niski pawilon o prostej szarej bryle. Wewnątrz budynku, na 1800 metrach kw. mieścić się będzie instytut naukowy, fachowa biblioteka oraz wystawy stała i czasowe.

Ekspozycja stała obejmuje głównie zwięźle opisane plansze z fotografiami i dokumentami. Pierwsza część przedstawia organizację aparatu terroru w III Rzeszy oraz ludzi, którzy nim kierowali. Kolejna poświęcona jest ofiarom, a ostatnia - rozliczeniom Niemców z nazizmem.

Twórcy muzeum chcą by było ono nie tylko miejscem ekspozycyjnym ale również centrum edukacyjnym na temat totalitaryzmu, dyktatur i zbrodni.

Źródło: PAP, The Guardian

(pm)