Witryna „Uczyć się z historii” to platforma publikacji
projektów edukacyjnych (realizowanych w szkołach i edukacji
pozaszkolnej z młodzieżą) poświęconych historii
Polski i jej sąsiadów w XX wieku oraz prawom człowieka
Aktualności

5. Szkoła Letnia „Nauczanie o Holocauście”

27.04.2010 | wtorek | Udostępnij na Facebooku

Centrum Badań Holokaustu Uniwersytetu Jagiellońskiego, Instytut Europeistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, Illinois Holocaust Museum and Education Center, Skokie, Illinois, USA, Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Yad Vashem w Jerozolimie, Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu oraz sponsor projektu - Claims Conference. The Conference on Jewish Material Claims Against Germany zapraszają nauczycieli do udziału w piątej edycji Szkoły Letniej „Nauczanie o Holokauście”, Kraków 1–6 lipca 2010.

Do udziału w Szkole Letniej zapraszani są nauczyciele, studenci, trenerzy i liderzy organizacji pozarządowych z całej Polski, którzy zajmują się tematyką Holokaustu. W V Szkole Letniej „Nauczanie o Holokauście” weźmie udział 60 osób. Zaproszeni wykładowcy, wybitni nauczyciele akademiccy oraz eksperci z Polski, USA oraz Izraela podzielą się z uczestnikami Programu swą wiedzą o tym, jak uczyć o Zagładzie i z jakich materiałów korzystać. Szkoła Letnia „Nauczanie o Holokauście” ma na celu nie tylko poszerzenie wiedzy na temat sposobów uczenia o Holokauście, wzbogacenie warsztatu metodycznego oraz ułatwienie nawiązania współpracy z innymi nauczycielami.

Misją Szkoły Letniej „Nauczanie o Holokauście” jest budowanie sprawiedliwego, otwartego i tolerancyjnego społeczeństwa poprzez włączenie nauczania o Holokauście do polskiego systemu szkolnictwa. Wspólna polsko-amerykańska inicjatywa edukacyjna jest tym bardziej aktualna i potrzebna w chwili, gdy coraz częściej stajemy się świadkami odradzania się haseł nacjonalistycznych, a nawet wręcz rasistowskich.

W ramach piątej edycji Szkoły Letniej „Nauczanie o Holokauście” odbędą się wykłady, prezentacje, warsztaty, projekcje filmów, dyskusje panelowe i sesje pytań do ekspertów. Jeden dzień uczestnicy Szkoły spędzą w Oświęcimiu, gdzie będą mogli wybrać jeden z trzech wariantów wizyt studyjnych w Muzeum Pamięci Auschwitz-Birkenau, wezmą udział w sesjach naukowych w Międzynarodowym Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście, odwiedzą Żydowskie Centrum Edukacyjne  w Oświęcimiu. W programie Szkoły Letniej jest również miejsce na wizytę w Muzeum Galicja oraz zwiedzanie krakowskiego Kazimierza.

Miejsce sesji: Instytut Europeistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, ul. Jodłowa 13, Kraków

Formularz zgłoszeniowy można pobrać tutaj. Wypełniony należy odesłać do dnia 7 czerwca 2010 na adres:
Centrum Badań Holokaustu UJ, ul. Jodłowa 13, 30-252 Kraków
z dopiskiem „Nauczanie o Holokauście”
lub elektronicznie: cbh@uj.edu.pl; katarzyna.meron@gmail.com

Informacja i zapisy: tel. (+48) 607 097 604; (+48) 608 05 53 57, e-mail: cbh@uj.edu.pl, katarzyna.meron@gmail.com, karolina.anna.pawlik@gmail.com,
www.holocaust.uj.edu.pl

(ak)