Witryna „Uczyć się z historii” to platforma publikacji
projektów edukacyjnych (realizowanych w szkołach i edukacji
pozaszkolnej z młodzieżą) poświęconych historii
Polski i jej sąsiadów w XX wieku oraz prawom człowieka
Aktualności

Frau Hitler – biografia Ewy Braun

22.03.2010 | poniedziałek | Udostępnij na Facebooku

W Niemczech ukazała się niedawno nakładem wydawnictw C.H. Beck pierwsza naukowa, oparta na obszernej bazie źródłowej biografia Ewy Braun, długoletniej towarzyszki Hitlera, autorstwa Heike Goertemaker. Książka cieszy się dużą popularnością i trafiła na listy bestsellerów.

Autorka koryguje w niej obraz Ewy Braun, jaki utrwalił się przez minione dziesięciolecia w odbiorze niemieckiej opinii publicznej, obraz niewinnej blondynki mającej to nieszczęście, że zakochała się w nazistowskim potworze. Według Goertemaker Ewa Braun z biegiem lat odgrywała coraz większą rolę w otoczeniu Hitlera, współtworzyła wizerunek fuehrera, a podzielając jego przekonania, dawała mu psychologiczne wsparcie, utwierdzając go w jego urojeniach, stając się tym samym wspólnikiem zbrodni.

Goertemaker twierdzi, że jej książka wpisuje się w rewizję obrazu kobiet w narodowym socjalizmie, która ma miejsce w historiografii i publicystyce historycznej w Niemczech od lat 90-tych. Na jednym ze spotkań autorskich stwierdziła: „O kobietach jako sprawcach mówiło się rzadko. Zazwyczaj uchodzą one za niewinne, co utrwala także literatura wspomnieniowa mężczyzn, którzy podkreślają, jak niepolityczną rolę one pełniły i niewiele wiedziały, co rozgrywało się wokół. Z góry oceniano, że były bez znaczenia”. Ten stereotyp, który częściowo pozwalał na odrzucenie współodpowiedzialności za zbrodnie III Rzeszy, jest obecnie rewidowany.

Źródło: PAP

(pm)

Tagi: