Witryna „Uczyć się z historii” to platforma publikacji
projektów edukacyjnych (realizowanych w szkołach i edukacji
pozaszkolnej z młodzieżą) poświęconych historii
Polski i jej sąsiadów w XX wieku oraz prawom człowieka
Aktualności

Tęsknię za Tobą, Żydzie! – akcja artystyczno-społeczna

10.02.2010 | środa | Udostępnij na Facebooku

„Tęsknię za Tobą, Żydzie!” to niezależna, ogólnopolska akcja, w której chcę wyrazić moją tęsknotę za Żydami polskimi. Chciałbym Ich wspomnieć z imienia i nazwiska – deklaruje Rafał Betlejewski, autor projektu, artysta związany z reklamą, znany z kilku bilboardowych akcji.

Zaczęło się od napisów „Tęsknię za Tobą Żydzie” wykonywanych na murach, w miejscach gdzie mieszkali kiedyś Żydzi, w Warszawie na Woli, Powiślu, na Brzeskiej, w Otwocku. Chodziło o przełamanie powszechnego skojarzenia słowa „Żyd” z nieprzyjaznymi napisami antysemickimi.

Kontynuacją akcji jest uruchomiona 27 stycznia, w Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu strona internetowa www.tesknie.com. Ma ona służyć jako platforma informacyjna i miejsce dyskusji oraz prezentacji zdjęć i wspomnień ludzi, którzy zgłoszą się do akcji. Po roku projekt zostanie zwieńczony wystawą. Autor zachęca do dzielenia się z nim i innymi uczestnikami projektu fotografiami i wspomnieniami o Żydach, tych znanych i nieznanych, tych którzy zginęli w Zagładzie i wyemigrowali po 1945.

„Poszukuję – czytamy na stronie – wspomnień o Żydach, którzy zniknęli w Zagładzie, szukam rozmów, doświadczeń i pamiątek związanych z Żydami, szukam wiedzy na ten głęboki i bardzo tajemniczy temat. Myślę, że dla Polaka jest to jak eksplorowanie podświadomości, która stanowi źródło lęków, fobii, psychoz ale z drugiej strony wspaniałych snów. Jako Polak chciałbym uświadomić sobie, co drzemie w mojej niepamięci, odkryć obszar tego, co nazywam aktywnym zapominaniem, a co stanowiło świadomą polityczną i kulturową działalność.”

Jednym z wymownych znaków artystycznych projektu mają być fotografie osób wspominających, wykonane w miejscu charakterystycznym dla wspominanych przez nie Żydów. Puste krzesło obok ma ich symbolizować. Betlejewski wykonał już kilka takich fotografii, które można obejrzeć na witrynie projektu.

Rafał Betlejewski – autor projektu betlej@tesknie.com
Judyta Nekanda-Trepka – kuratorka projektu judyta@tesknie.com

Źródło: www.tesknie.com, gazeta.pl

pm

Tagi: