Witryna „Uczyć się z historii” to platforma publikacji
projektów edukacyjnych (realizowanych w szkołach i edukacji
pozaszkolnej z młodzieżą) poświęconych historii
Polski i jej sąsiadów w XX wieku oraz prawom człowieka
Aktualności

Książka o Lebensborn - zapowiedź wydawnicza

14.01.2010 | czwartek | Udostępnij na Facebooku

22 lutego nakładem wydawnictwa Czarne ukaże się niezwykły fabularyzowany dokument poświęcony jednej z najbardziej mrocznych tajemnic II wojny światowej – nazistowskim „źródłom życia” - Lebensborn.

Lebensborn to instytucja działająca w ramach SS, powołana z rozkazu Heinricha Himmlera w 1936, mająca oficjalnie służyć „odnowieniu krwi niemieckiej”. Jej zadaniem była realizacja i wspomaganie nazistowskiej polityki rasowej, przez wspieranie odpowiednich biologicznie i rasowo małżeństw, oraz opiekę nad samotnymi matkami i nieślubnymi dziećmi. W ramach Lebensborn działała sieć ośrodków położniczo-wychowawczych, gdzie kobiety niemieckie, lub uznane za „odpowiednie rasowo” kobiety z krajów okupowanych miały rodzić i wychowywać „odpowiednie rasowo” potomstwo. W rzeczywistości w ośrodkach tych wymuszano stosunki seksualne między uwięzionymi w nich osobami oraz organizowano zapładnianie kobiet przez wyselekcjonowanych członków SS. Urodzone dzieci przekazywane były następnie do adopcji w Niemczech. Działalność Lebensborn nasiliła się w początku lat 40-tych. Na terenie okupowanej Polski istniało kilka ośrodków, m.in. w Łodzi i Otwocku. Drugą mroczną stroną działalności Lebensborn było umieszczanie w ośrodkach i germanizacja dzieci uznanych za „wartościowe rasowo”, ujętych na okupowanych terenach Polski, ZSRR, Jugosławii i Czechosłowacji. Oblicza się, że było ich ok. 200 tysięcy.

O wychowankach Lebensborn i ich powojennych losach opowiada książka Dašy Drndić.

Z opisu wydawcy: „Oddziały SS, pogromy Żydów, getta, obozy koncentracyjne to tematy doskonale znane i bliskie polskiemu czytelnikowi. A jednak dokumentalnej powieści Dašy Drndić nie sposób porównać do żadnej z opublikowanych dotychczas książek o mrocznych czasach nazizmu. Bezlitośnie suche dane, zdawkowe dialogi i wyraziste postacie rzucają upiorne światło na niedostrzegane wcześniej pytania o dwuznaczną neutralność Szwajcarii czy procedury finansowania przejazdów więźniów do obozów zagłady. Faktograficzność Sonnenschein przypomina zbieranie materiałów dowodowych w postępowaniu przeciwko Złu i boleśnie uwypukla dramat bohaterów, których życie jest jedynie wypadkową kaprysów historii.
Sonnenschein to jednak przede wszystkim odważny gest chorwackiej autorki, która odsłania gorzką prawdę o pochodzeniu setek tysięcy dzieci wojennej zawieruchy. To przejmująca historia o piekielnym planie Himmlera - o stowarzyszeniu Lebensborn, „Źródle życia”, które jako gniazdo idei „Mein Kampf” stało się źródłem cierpienia pokolenia z zakłamaną tożsamością.”

Daša Drndić urodziła się w 1946 roku w Zagrzebiu. Studiowała anglistykę na Uniwersytecie w Belgradzie, była stypendystką Fulbrighta na Southern Illinois University oraz studentką Case Western Reserve University. Obecnie wykłada współczesną literaturę brytyjską i język angielski na Uniwersytecie w Rijece. Prozaistka, krytyk literacki, literaturoznawczyni, tłumaczka, dramaturg. Opublikowała tomy prozy: Put do subote (1982), Kamen s neba (1984), Marija Częstohowska još uvijek roni suze ili Umiranje u Torontu (1997), Canzone di guerra (1998), Totenwande (2000), Doppelgänger (2002), Leica format (2003) oraz Sonnenschein.

"Przez pięćdziesiąt lat zamykali nam usta. Przez pięćdziesiąt lat nasz los był tematem tabu. Aż do 1990 roku o nas nie mówiono, nie istnieliśmy. Ale archiwa nas dotyczące wciąż są otwarte. Przycupnęły w nich zniszczone życia. My, dzieci Lebensbornu, jesteśmy już starzy. Wielu z nas nigdy się nie dowie, kim jest. Późno zaczęliśmy szukać".
(z Sonnenschein)

Sonnenschein
Autor: Daša Drndić
Seria wydawnicza: Sulina
Przekład z chorwackiego Dorota Jovanka Ćirlić
Wydanie I, rok 2010
Format: 125x195 mm, oprawa miękka, lakierowana, ze skrzydełkami
Projekt okładki: Agnieszka Pasierska
ISBN: 978-83-7536-171-1

pm