Witryna „Uczyć się z historii” to platforma publikacji
projektów edukacyjnych (realizowanych w szkołach i edukacji
pozaszkolnej z młodzieżą) poświęconych historii
Polski i jej sąsiadów w XX wieku oraz prawom człowieka
Aktualności

Historyczna fotostory o wrześniu 1939

30.11.2009 | poniedziałek | Udostępnij na Facebooku

W zeszłym tygodniu odbyła się w Warszawie promocja komiksu edukacyjnego „Koniec lata 1939” przygotowanego przez Archiwum Państwowe m.st. Warszawy we współpracy z Domem Spotkań z Historią. Komiks przedstawia wydarzenia rozgrywające się w Warszawie w okresie od końca sierpnia do 28 września 1939 r. Przeznaczony jest dla młodzieży szkolnej na poziomie wyższych klas szkoły podstawowej, gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych.

Poprzez zastosowanie niestandardowej formy przekazu - łączącej komiks z materiałami archiwalnymi - publikacja ma za zadanie ułatwić wizualizację wydarzeń i przyswojenie wiedzy na temat udziału Warszawy i jej mieszkańców w wojnie obronnej Polski w 1939 r.

Na kartach komiksu poznajemy tętniące życiem miasto z ostatnich dni pokoju, a następnie tragiczne wydarzenia z września 1939 r.: przygotowania do obrony stolicy, zniszczenia w wyniku bombardowań, sytuację na froncie, kapitulację miasta i wykrocznie wojsk hitlerowskich. Wydarzenia są przedstawione w formie kalendarium, poprzez dokumenty urzędowe i doniesienia prasowe, a także komentarze ludzi występujących na fotografiach miasta z tego okresu. W wydarzenia historyczne wplecione są losy dwójki bohaterów, młodych ludzi Marii i Stasia, których poznajemy w ostatnich dniach sierpnia 1939, gdy spacerują po ulicach Warszawy. Epilog ich historii rozgrywa się 40 lat później, gdy odnajdują się po latach w Warszawie, podczas pierwszej wizyty papieża Jana Pawła II w Polsce.

Publikację zrealizowano techniką kolażu cyfrowego z materiałów archiwalnych: fotografii i dokumentów przechowywanych m.in. w zasobie Archiwum Państwowego m.st. Warszawy. Autorzy posługiwali się zdjęciami ze zbiorów archiwalnych, pochodzących z gazet czy z pocztówek. Postacie bohaterów zbudowano cyfrowo z fotografii archiwalnych i wpisano w miejsca i sytuacje historycznie prawdziwe.

Komiksy o tematyce historycznej nie są w Polsce nowością. Historia najnowsza była wdzięcznym, choć często zmanipulowanym propagandowo tematem twórczości komisowej w okresie PRL. Także po 1989 rysownicy komiksów często do niej sięgali. Ostatnio komiksowa formuła stała się jednak również bardzo popularna jako sposób przekazywania treści edukacyjnych. Muzeum Powstania Warszawskiego organizuje konkursy na komiksy o Powstaniu, oraz przeznaczone dla dzieci i młodzieży warsztaty rysowania komiksów, których tematyką są najnowsze dzieje stolicy.
Dzięki swej formule - skondensowanej treści podanej w atrakcyjnej, graficznej formie - komiks jest uznawany za doskonałe medium edukacyjne, szczególnie w dzisiejszej rzeczywistości zdominowej przez media wizualne: telewizję oraz internet.

Jednak jak to pokazuje satyryczny rysunek Marcina Wichy nie wszyscy są do końca przekonani o walorach angażowania form właściwych kulturze popularnej, takich właśnie jak komiks, filmy animowane, gry komputerowe czy rekonstrukcje historyczne do edukacji historycznej.

Marcin Wicha (http://wichajstry.blog.onet.pl)

 

Źródło: Archiwum Państwowe m.st. Warszawy

pm