Witryna „Uczyć się z historii” to platforma publikacji
projektów edukacyjnych (realizowanych w szkołach i edukacji
pozaszkolnej z młodzieżą) poświęconych historii
Polski i jej sąsiadów w XX wieku oraz prawom człowieka
Aktualności

Wirtualny Sztetl

15.10.2009 | czwartek | Udostępnij na Facebooku

Wirtualny Sztetl to projekt internetowy poświęcony historii i kulturze polskich Żydów. Serwis powstał z inicjatywy Muzeum Historii Żydów Polskich, którego siedziba dopiero powstaje w Warszawie.

Budowa siedziby muzeum dopiero się zaczyna, jednak Wirtualny Sztetl już teraz stanowi platformę edukacji.

Informacje gromadzone na portalu są pogrupowane wg kryteriów geograficznych. W tej chwili strona zawiera dane dotyczące ponad 800 dawnych miasteczek (jid. sztetl), zarówno tych, które znajdowały się w granicach współczesnej Polski, jak i tych w granicach II RP. Po kliknięciu na nazwę miejscowości uzyskać można dostęp do informacji o zabytkach, cmentarzach i społecznościach żydowskich mieszkających tu dawniej lub obecnie, a także aktualne dane o noclegach czy wydarzeniach kulturalnych.

W portalu zgromadzono dotychczas 10 tys. zdjęć, zarówno archiwalnych, jak i współczesnych oraz kilkadziesiąt filmów wideo. Na stronie znaleźć można także cyfrowe wersje zasobów zgromadzonych już przez powstające Muzeum Historii Żydów Polskich.

Wokół serwisu rozwija się aktywna społeczność użytkowników, którzy mają wzbogacać jego treść (dodając zebrane przez siebie materiały, publikując fotografie, dokumenty, informując o zabytkach kultury żydowskiej w całej Polsce).

www.sztetl.org.pl