Witryna „Uczyć się z historii” to platforma publikacji
projektów edukacyjnych (realizowanych w szkołach i edukacji
pozaszkolnej z młodzieżą) poświęconych historii
Polski i jej sąsiadów w XX wieku oraz prawom człowieka
Aktualności

Czy Hamas będzie uczył o Zagładzie?

06.10.2009 | wtorek | Udostępnij na Facebooku

ONZ chce wprowadzić do szkół w Strefie Gazy nowy program nauczania o prawach człowieka, w którym ważny element stanowić będzie wiedza o Zagładzie. Stanie się to mimo sprzeciwu Hamasu, faktycznie kontrolującego terytoria palestyńskie.

Yunis al Astal, członek Hamasu i Rady Legislacyjnej Autonomii Palestyńskiej stanowczo odrzucił możliwość zaakceptowania nowego programu przygotowanego dla lokalnych szkół. Jego zdaniem nauczanie o Zagładzie jest marketingiem kłamstwa, a nauczyciele, którzy się go podejmą odpowiadać będą jak za zbrodnie wojenne.

Tymczasem John Ging, który ze strony ONZ odpowiada za realizację tego programu w Strefe Gazy, potwierdza konieczność obecności tematyki Holocaustu w edukacji o prawach człowieka. Program, oparty o wydane w 1948 roku tezy Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka ma być teraz konsultowany z przedstawicielami władz Autonomii oraz rodzicami w lokalnych szkołach.

John Ging jest znanym obrońcą sprawy palestyńskiej i krytykiem polityki Izraela. Według niego pokazanie palestyńskim dzieciom do czego prowadzi polityka nienawiści może pomóc w pokojowym rozwiązywaniu konfilktów między Żydami a Palestyńczykami. Elementem programu nauczania o prawach człowieka stanie się także wiedza o innych zbrodniach przeciwko ludzkości i ważnych postaciach walczących o zachowanie godności każdego człowieka (Gandhi, Martin Luther King, Nelson Mandela).

Do tej pory nie ma oficjalnego stanowiska Hamasu w sprawie nowej inicjatywy edukacyjnej ONZ.

Źródło:
www.independent.co.uk
www.telegraph.co.uk

(mw)