Witryna „Uczyć się z historii” to platforma publikacji
projektów edukacyjnych (realizowanych w szkołach i edukacji
pozaszkolnej z młodzieżą) poświęconych historii
Polski i jej sąsiadów w XX wieku oraz prawom człowieka
Aktualności

90 historycznych świadectw w AHM

28.09.2009 | poniedziałek | Udostępnij na Facebooku

W projekt śląskiego Archiwum Historii Mówionej zaangażowało się już 45 uczniów i studentów.

Śląskie Archiwum Historii Mówionej to projekt zbierania relacji świadków historii, realizowany przez Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej. W tę historyczną inicjatywę zaangażowało się już 45 uczniów i studentów, którzy  opracowali 90 świadectw ludzi pamiętających wojnę i lata PRL-u. Nagrania udostępnione zostały w portalu www.e-historie.pl


Szkolenie dla uczestników projektu

Serwis NTO.pl cytuje jedną z uczestniczek projektu, Annę Cedzich: Historia, którą znałam z podręczników, nie jest tym samym, co spotkanie z żywą pamięcią, nierzadko bardzo wzruszającą. Dopiero zbierając materiał do Archiwum Historii Mówionej, uświadomiłam sobie, jak bardzo tamten czas wciąż przeżywa moja babcia, której wojna zabrała i ojca, i matkę wywiezioną w głąb Związku Radzieckiego. Inna mieszkanka mojej miejscowości opowiadała, jak podczas wojny znęcał się nad nią nauczyciel za mówienie po śląsku. Co człowiek to odrębny los.

W połowie listopada jego uczestnicy pojadą na trzy dni do Berlina. Zwiedzą miasto i odwiedzą najważniejsze muzea. Prawdopodobnie spotkają się też z pełnomocnikiem niemieckiego rządu ds. mniejszości i wypędzonych Christophem Bergnerem. W listopadzie zorganizowana zostanie także sesja popularnonaukowa podsumowująca pierwszą edycję projektu, która kończy się w tym roku. Kolejna edycja planowana jest za rok.

www.e-historie.pl

(mw)