Witryna „Uczyć się z historii” to platforma publikacji
projektów edukacyjnych (realizowanych w szkołach i edukacji
pozaszkolnej z młodzieżą) poświęconych historii
Polski i jej sąsiadów w XX wieku oraz prawom człowieka
Aktualności

Memoriał o znaczeniu 17 września 1939

21.09.2009 | poniedziałek | Udostępnij na Facebooku

„23 sierpnia, 1 września, 17 września - te trzy daty na wieki złączyły dwóch dyktatorów. Porozumienie Stalina z Hitlerem oraz będąca jego konsekwencją agresja na Polskę najpierw Wehrmachtu, a następnie Armii Czerwonej to jedna z najhaniebniejszych kart w historii Europy” - czytamy w wydanym 16 września oświadczeniu rosyjskiego stowarzyszenia Memoriał.

Autorzy oświadczenia podkreślili, że „odpowiedzialność za ostrą zmianę polityki w stosunku do hitlerowskich Niemiec, za przejście do +przyjaźni złączonej krwią+, ponosi nie naród, lecz Stalin i jego kompani z Politbiura. Nie naród, lecz Stalin od 1939 do 1941 roku był sumiennym partnerem Hitlera. Narodom Związku Radzieckiego przyszło później naprawiać skutki zbrodniczej polityki Stalina - za cenę dziesiątków milionów istnień ludzkich i niewyobrażalnych wyrzeczeń”.

Memoriał przekonuje, że obowiązkiem Rosji powinno być dokonanie dokładnej oceny stalinowskiej polityki zagranicznej z lat 1939-1941 i ujawnienie całej prawdy.

Tymczasem jak wynika z niedawnego sondażu niezależnego Centrum Analitycznego Jurija Lawady, zaledwie 16 proc. Rosjan wie, iż ZSRR 17 września 1939 roku najechał Polskę.

(mw)