Witryna „Uczyć się z historii” to platforma publikacji
projektów edukacyjnych (realizowanych w szkołach i edukacji
pozaszkolnej z młodzieżą) poświęconych historii
Polski i jej sąsiadów w XX wieku oraz prawom człowieka
Aktualności

Projekt „Wojna i pamięć - edukacja historyczna”

21.09.2009 | poniedziałek | Udostępnij na Facebooku

Projekt „Wojna i pamięć - edukacja historyczna” realizowany jest od września do grudnia w Zespole Szkół w Głogowie Małopolskim. Czuwają nad nimi doświadczeni historycy - nauczyciele i naukowcy.

Jacek Adamowicz, prezes stowarzyszenia Forum Rozwoju Rzeszowa, które realizuje projekt tłumaczy, że ma inicjatywa ma być alternatywą wobec konwencjonalnego upamiętniania rocznicy wybuchu II wojny światowej poprzez akademie czy apele poległych.Jacek Adamowicz, prezes stowarzyszenia Forum Rozwoju Rzeszowa, które realizuje projekt „Wojna i pamięć - edukacja historyczna”. Projekt ma zachęcić młodzież do aktywności i pobudzić zainteresowania.

W ramach projektu uczniowie mają przygotowywać wystawy i publikacje, zbierać pamiątki i prowadzić rozmowy ze świadkami wydarzeń. Uczniowie poznają wojenną historię własnego regionu. Zajęcia będą obejmować takie tematy jak „Wrzesień 1939 w Polsce i regionie”, „Społeczeństwo polskie w czasie okupacji - konspiracja i walka”, „Pacyfikacje w Przewrotnem”, „Jak przechytrzyć wroga, czyli życie codzienne pod okupacją”, „Zakazane piosenki”, „Pozostałości II wojny światowej w moim otoczeniu”.

Głogowscy uczniowie odwiedzą także obóz zagłady w Bełżcu, a także miejsce pamięci w Borze koło Głogowa i w Przewrotnem. Zorganizowane zostaną również dwie konferencje naukowe. Na Uniwersytecie Rzeszowskim historycy dyskutować będą nad pamięcią i wpływem II wojny światowej na współczesną Polskę („Dlaczego powinniśmy pamiętać o II wojnie światowej”). Druga  konferencja odbędzie się w Głogowie. Uczniowie zaprezentują na niej wyniki swojej pracy w ramach projektu.

Głogowska inicjatywa uzyskała finansowanie z Unii Europejskiej.

Źródło: Super Nowości
http://www.pressmedia.com.pl/sn/index.php?option=com_content&task=view&id=10572&Itemid=40

(mw)