Witryna „Uczyć się z historii” to platforma publikacji
projektów edukacyjnych (realizowanych w szkołach i edukacji
pozaszkolnej z młodzieżą) poświęconych historii
Polski i jej sąsiadów w XX wieku oraz prawom człowieka
Aktualności

Rocznica 17 września 1939 (przegląd prasy)

17.09.2009 | czwartek | Udostępnij na Facebooku

70 rocznica wkroczenia Armii Czerwonej na terytorium Rzeczpospolitej 17 września 1939 roku sprowokowała wiele artykułów, dyskusji i badań związanych z historyczną czy polityczną interpretacją tej daty.

Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez Centrum Lewady o 17 września słyszało zaledwie 16 proc. Rosjan. Według sondażu ośrodka WCIOM aż dwie trzecie mieszkańców Rosji podziela główną myśl sowieckiej propagandy, że Józef Stalin chciał w ten sposób opóźnić wybuch wojny. Jedynie co siódmy Rosjanin sądzi, że głównym celem była ekspansja terytorialna, zaś 9 proc. utrzymuje, że Moskwa zamierzała w ten sposób skłócić Niemców z zachodnimi demokracjami, aby na powojennych gruzach wprowadzić komunizm na świecie.
http://www.dziennik.pl/swiat/article445226/17_wrzesnia_Agresja_hanba_wyzwolenie.html

Białoruskie media niezależne informują o znamiennej dla Polski dacie 17 września 1939 roku i określają ją jako agresję Związku Radzieckiego na Polskę. Inne zdanie prezentują media państwowe, w których 17 września opisywany jest jak dzień zjednoczenia zachodniej Białorusi z Białoruską Socjalistyczną Republiką Radziecką.
http://www.polskieradio.pl/iar/prasazagraniczna/artykul113581.html

70. rocznica agresji sowieckiej na Polskę: Ostatnio każda ważna historyczna data staje się okazją do politycznej bijatyki - o politycznym wykorzystywaniu ważnych rocznic historycznych pisze na łamach tygodnika „Polityka” Krzysztof Burnetko.
http://www.polityka.pl/17-wrzesnia-i-inne-daty/Lead21,1335,302198,18/

Aż 19 proc. Polaków podpisuje się pod głoszoną w PRL tezą, że Armia Czerwona wkroczyła na teren państwa polskiego w celu opóźnienia ataku III Rzeszy na ZSRR. O wynikach najnowszego badania CBOS informuje portal gazeta.pl
http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80271,7047677,Co_ty_wiesz_o_17_wrzesnia.html

Wprowadzając o świcie 17 września jednostki Armii Czerwonej na terytorium Polski, stalinowskie władze pogwałciły wszystkie radziecko-polskie porozumienia i szereg międzynarodowych aktów zakazujących agresji - pisała niezależna "Nowaja Gazieta" w przeddzień 70. rocznicy radzieckiej inwazji. Materiał dostępny na portalu TVN24.
http://www.tvn24.pl/0,1619650,0,1,nowaja-gazieta-17-wrzesnia-to-byl-czwarty-rozbior-polski,wiadomosc.html

Wraz z Putinem wróciły imperialne marzenia o Rosji, która decyduje o losach świata. Stalin postrzegany jest dziś nie jako uosobienie władzy sowieckiej, lecz jako symbol rosyjskiej siły. Nie wolno rzucić najmniejszego cienia na miliony żołnierzy radzieckich, którzy wywalczyli zwycięstwo nad Hitlerem. Ofiary nie grały w tym żadnej roli, to nigdy nie ma w Rosji znaczenia. Katyńska masakra przeszkadza w takim myśleniu.
- rozmowa z Andrzejem Wajdą na łamach niemieckiego tygodnika „Spiegel”
http://wiadomosci.onet.pl/1574964,720,3,kioskart.html