Witryna „Uczyć się z historii” to platforma publikacji
projektów edukacyjnych (realizowanych w szkołach i edukacji
pozaszkolnej z młodzieżą) poświęconych historii
Polski i jej sąsiadów w XX wieku oraz prawom człowieka
Aktualności

Ukraina otwiera archiwa KGB

01.07.2009 | środa | Udostępnij na Facebooku

Władze Ukrainy zdecydowały się udostępnić badaczom część zasobów dokumentów KGB, które przechowywane są w państwowych archiwach. Tymczasem ukraińska opinia publiczna podzieliła się wyraźnie w ocenach dotyczących tej nowej polityki wobec historii.

Sytuacja na Ukrainie przypomina nieco polskie problemy z lustracją. Ukraiński historyk i opozycjonista Dymitr Tabachnik przekonuje, że otwarcie archiwów KGB rozpocznie polowanie na czarownice. Jak twierdzi w wypowiedzi dla BBC, to start a process of lustration after 18 years of independence would lead society to the brink of civil war.

Problemem jest także forma dostępu do archiwów, który całkowicie kontroluje Ukraińska Służba Bezpieczeństwa (SBU). Najchętniej udostępniane są dokumenty, które dotyczyły osób już zmarłych. Władze SBU współpracują aktualnie z historykami badającymi okres Wielkiego Głodu i partyzantki antysowieckiej czasów II wojny światowej, oczekując także ze strony Rosji gotowości do współpracy w tym temacie.

Jak podkreśla autor reportażu, opublikowanego na stronach BBC, około 20 proc. oficerów SBU pracowało wcześniej w KGB. Trudno oczekiwać, że będą oni przychylni wobec polityki otwarcia archiwów dotyczących także wielu epizodów ich wcześniejszej pracy.

Nico Lange z kijowskiego oddziału niemieckiej fundacji Konrada Adenaurea zwraca uwagę na niepokojącą tendencję związaną z odbudową historycznej pamięci Ukraińców. Jego zdaniem społeczeństwo Ukrainy powinno przestać myśleć o sobie wyłącznie w kategoriach ofiary sowieckiej Rosji i zacząć odnajdywać w swojej historii również ciemne strony: but coming to terms with the past really starts when you start uncovering also your own involvement: the oppressions by your own state, the offenders who are from your own people. If you do this work, this very painful work, the truth will finally set you free. And you will not invite new dictators to oppress you again. Problem z narodową pamięcią to także wielkie wyzwanie dla systemu edukacji.

Źródło: Ukraine wary of KGB terror files

Tagi: