Witryna „Uczyć się z historii” to platforma publikacji
projektów edukacyjnych (realizowanych w szkołach i edukacji
pozaszkolnej z młodzieżą) poświęconych historii
Polski i jej sąsiadów w XX wieku oraz prawom człowieka
Aktualności

Przegląd prasy

17.06.2009 | środa | Udostępnij na Facebooku

Polecamy interesujące artykuły historyczne opublikowane ostatnio na polskich i zagranicznych serwisach internetowych.

Na froncie historii - o polityce Rosji wobec własnej historii i historii Europy pisze na stronach tygodnika Polityka Dorota Ciosk: utworzona niedawno przez rosyjskiego prezydenta „Komisja ds. przeciwdziałania próbom fałszowania historii” miałaby pewnie ciężki orzech do zgryzienia z artykułem Siergieja Kowaljowa, gdyby musiała zajmować się szukaniem prawdy. Na szczęście dla niej, ma tylko „przeciwdziałać kłamstwom, które szkodzą Rosji”.
http://www.polityka.pl/na-froncie-historii/Lead41,1651,294055,18/

O aktualnej sytuacji nauki i edukacji historycznej w Rosji na stronach „The Moscow Times” pisze także Wladimir Ryzhkow: the only way to fight a real battle against the falsification of history -- something that President Dmitry Medvedev has made a priority after creating a special commission to handle this issue -- is to keep government archives as open as possible for historians. Unfortunately, the government is doing the exact opposite, depriving historians access to the most sensitive and important historical documents. Among other things, this is a violation of the Constitution.
http://www.moscowtimes.ru/article/1016/42/378332.htm

Artykuł na temat nowych tendencji w rosyjskiej polityce historycznej przygotował także „Daily Telegraph”
http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/europe/russia/5445161/Russia-accuses-Poland-of-starting-Second-World-War.html

Pojednanie z Niemcami - Mówienie o pojednaniu z Niemcami wyszło w polskiej polityce z mody. Dominujący trend neguje to, co kiedyś osiągnięto w relacjach polsko-niemieckich, a czasem wraca do retoryki sprzed 1989 r. Tymczasem przekonywanie, że wysiedlenie Niemców po 1945 r. było uzasadnione moralnie, świadczy nie o naszej sile, ale o słabości - pisze Wojciech Pięciak na stronach Rzeczpospolitej.
http://www.rp.pl/artykul/11,321042_I_pamiec___i_pojednanie.html

Tekst jest odpowiedzią na opublikowany 2 czerwca artykuł Ryszarda Bugaja.

O pamięci schyłku PRL-u - 20 lat po wyborach 4 czerwca widać, w jak odmienionym państwie teraz żyjemy, ale widać też, że mamy dwie historie tych dwóch dekad i żadnej niekwestionowanej daty odzyskania wolności - o interpretacjach historii ostatnich 20 lat pisze Mariusz Janicki i Wiesław Władyka.
http://www.polityka.pl/pekniety-pomnik/Lead33,933,292561,18/