Witryna „Uczyć się z historii” to platforma publikacji
projektów edukacyjnych (realizowanych w szkołach i edukacji
pozaszkolnej z młodzieżą) poświęconych historii
Polski i jej sąsiadów w XX wieku oraz prawom człowieka
Aktualności

Uporządkują cmentarze żydowskie

12.05.2009 | wtorek | Udostępnij na Facebooku

Autorami projektu są Dariusz Walerjański i Grzegorz Kamiński. Dariusz Walerjański zajmuje się dokumentacją kirkutów m.in. w Zabrzu, Żorach i Gliwicach, prowadzi też działania popularyzujące żydowskie dziedzictwo na Śląsku. Jest inicjatorem oraz kierownikiem działającego w Zabrzu Międzynarodowego Centrum Dokumentacji Zabytków Poprzemysłowych.

Grzegorz Kamiński jest nauczycielem. Wspólnie ze swoimi uczniami opiekuje się cmentarzami żydowskimi wokół Gliwic. W ramach organizowanych przez niego akcji udało się uporządkować kirkuty w Wielowsi, Toszku i Pyskowicach. To właśnie te cmentarze stały się podstawą powołanego niedawno Szlaku Cmentarzy Żydowskich Powiatu Gliwickiego.

Jak przyznaje Grzegorz Kamiński, żeby promować takie miejsca, trzeba je najpierw posprzątać. Wśród młodych ludzi udaje się zorganizować pospolite ruszenie. Z nagrobków oraz ich otoczenia usuwają stare kanapy, puste butelki, opony, wyrywają chaszcze. Raz w miesiącu miejsca pochówków są też koszone. Wizyta na cmentarzu w Pyskowicach już w tym roku będzie jednym z punktów Górnośląskich Dni Dziedzictwa. Po wcześniej wysprzątanych kirkutach już oprowadzaliśmy wycieczki i organizowaliśmy na nich wystawy fotograficzne.

Każdy cmentarz zostanie odpowiednio opisany, powstaną specjalne tablice informacyjne dla turystów oraz strona internetowa zachęcająca do zapoznania się z historią regionu oraz lokalnych żydowskich społeczności.

Na uporządkowanych już cmentarzach organizuje się już wystawy fotograficzne, kirkuty odwiedzają także uczniowie ze szkół aglomeracji katowickiej.

Do tej pory Śląsk nie doczekał się jednolitego promowania szlaku zabytków żydowskich, podobnie jak ma to miejsce z obiektami poprzemysłowymi - tymczasem taki pomysł podsunął Urzędowi Marszałkowskiemu już cztery lata temu Dariusz Walerjański. W regionie znajdują się 64 cmentarze żydowskie i 17 synagog.

Źródło: interia.pl, naszemiasto.pl
mw