Witryna „Uczyć się z historii” to platforma publikacji
projektów edukacyjnych (realizowanych w szkołach i edukacji
pozaszkolnej z młodzieżą) poświęconych historii
Polski i jej sąsiadów w XX wieku oraz prawom człowieka
Aktualności

Żydowskie motywy

24.04.2009 | piątek | Udostępnij na Facebooku

W dniach 28 kwietnia - 3 maja 2009 r. odbędzie się VI Międzynarodowy Festiwal Filmowy „Żydowskie Motywy”. Festiwal odbywa się już po raz kolejny. Jest poświęcony narodowi żydowskiemu, jego tradycji, tożsamości narodowej i kulturowej oraz najnowszej i dawniejszej historii.

W zamyśle organizatorów festiwal poprzez prezentację dzieł sztuki, tj. filmów niekomercyjnych, odkrywczych, szukających nowych sposobów ekspresji, ma zainteresować publiczność tematyką dotyczącą tożsamości i doświadczenia żydowskiego na przestrzeni dziejów, przechowaniem dorobku kultury i tradycji jako źródła cywilizacji judeo-chrześcijańskiej. Ma pomóc w popularyzacji tematyki żydowskiej, zwłaszcza wśród społeczności lokalnych w Polsce, w Europie i na świecie. Organizatorzy chcą, aby prezentowane dzieła kinematograficzne docierały zwłaszcza do młodej widowni, która stoi przed trudnymi problemami współczesności, jak terroryzm, nietolerancja i nienawiść rasowa czy religijna.

Od wtorku do niedzieli w warszawskim kinie Muranów można będzie obejrzeć ponad 40 filmów fabularnych i dokumentalnych z kilkunastu krajów, m. in. Polski, Izraela, Stanów Zjednoczonych, Francji, Niemiec, Estonii, Maroka, Węgier, czy Słowacji. Szczegółowy program można pobrać ze strony internetowej festiwalu.

Obok problematyki dotyczącej współczesnych losów Żydów w Izraelu i diasporze, kwestii tożsamości i konfliktu izraelsko-palestyńskiego, ważnym tematem, podobnie jak w poprzednich edycjach festiwalu jest problematyka Zagłady. Na uwagę zasługuje biograficzny dokument o Marku Edelmanie „Komendant Edelman" Artura Więcka. Wśród innych filmów dotykających tematyki Holocaustu warto wymienić „Taniec Rosenzweiga", „Maria i Anna", „Lista Kisielewa", „Drugie życie" czy „Niewygodny". Na festiwalu pokazane zostaną też filmy poświęconych Marcowi '68, „Przystanek Dłużek", „Szczęśliwi Żydzi", czy „Niedokończona historia".

Podobnie jak w przypadku poprzednich edycji festiwalu przewidziane są pokazy pofestiwalowe nagrodzonych i wyróżnionych filmów w różnych miastach w całej Polsce.

Źródło: Żydowskie Motywy

pm

Tagi: