Witryna „Uczyć się z historii” to platforma publikacji
projektów edukacyjnych (realizowanych w szkołach i edukacji
pozaszkolnej z młodzieżą) poświęconych historii
Polski i jej sąsiadów w XX wieku oraz prawom człowieka
Aktualności

Wystawa „Żydzi polscy: przybyli, odeszli...są”

29.03.2009 | niedziela | Udostępnij na Facebooku

Żydowski Instytut Historyczny we współpracy z Fundacją Grupy TP zorganizował wystawę "Żydzi polscy: przybyli, odeszli...są", na której zaprezentowana zostanie historia Żydów w Polsce oraz różne aspekty ich obecności na przestrzeni kilku wieków w naszym kraju. Wystawa od 1 kwietnia będzie prezentowana w Parlamencie Europejskim.

Słowem kluczem wystawy jest „droga". Całość składa się z następujących części: Droga, Życie, Dorobek, W świat, Zagłada, I znowu w drogę, Pamięć, Dzisiaj, które mają pokazać poszczególne etapy życia, rozwoju i tragicznego końca społeczności żydowskiej w Polsce.

Autorzy deklarują, że chcą pokazać drogę Żydów do Polski w poszukiwaniu schronienia przed prześladowaniami, wielowiekowość i różnorodność dróg ich życia i działalności w Polsce. Wystawa ma zwrócić szczególną uwagę na dorobek intelektualny żydowskich myślicieli i artystów mieszkających w Polsce, z którego korzystały i korzystają nie tylko kultura polska i światowa, ale i judaizm na całym świecie. Wystawa obrazuje także ostatni etap drogi życia Żydów polskich, czyli przeprowadzoną przez hitlerowskie Niemcy planową zagładę Żydów Europy w czasie drugiej wojny światowej. Ostatnia część poświęcona jest odradzającej się społeczności żydowskiej, która nawiązuje ponownie do swojej tradycji oraz powrotom na żydowskie szlaki w Polsce zarówno potomków polskich Żydów, jak i innych Polaków, zainteresowani ich kulturą i historią.

Źródło: Żydowski Instytut Historyczny

pm

Tagi: