Witryna „Uczyć się z historii” to platforma publikacji
projektów edukacyjnych (realizowanych w szkołach i edukacji
pozaszkolnej z młodzieżą) poświęconych historii
Polski i jej sąsiadów w XX wieku oraz prawom człowieka
Aktualności

„My, berlińczycy!”

23.03.2009 | poniedziałek | Udostępnij na Facebooku

Rzeczpospolita publikuje wywiad z historykiem Robertem Trabą, który opisuje przesłanie przygotowanej przez siebie wystawy „My, berlińczycy!”, którą od 19 marca oglądać można w Ephraim-Palais i Märkisches Museum.

Wystawa jest opowieścią o Polakach w Berlinie na tle 300-letnich relacji polsko-niemieckich: losy Polaków w Berlinie w przeszłości uzależnione były od stanu stosunków politycznych pomiędzy naszymi krajami. To wyróżnia berlińczyków od naszych rodaków, którzy osiedlali się w Paryżu, Londynie czy Chicago. Pomysł powstał przed trzema laty w trudnym momencie dialogu polsko-niemieckiego. Chodzi mi o pokazanie rzeczy trudnych, które mimo nawarstwienia narodowych tradycji i pamięci mogą tworzyć przestrzeń dialogu.

Projekt „MY, BERLIŃCZYCY! Polacy w rozwoju berlińskiej metropolii – Berlin polskimi oczami (XVIII – XXI wiek)” składa się z kilku przedsięwzięć. Ich finałem jest otwarcie wystawy w marcu 2009 r. w centralnym Muzeum Miejskim Berlina. Projekt tworzą dwie warstwy: naukowo-poznawcza i kreatywno-komunikatywna. Tą drugą można również nazwać tożsamościową. Ta pierwsza jest prawie niewidoczna dla niewtajemniczonych. Odbywa się w trakcie interdyscyplinarnych warsztatów z udziałem ponad dwudziestu osób, które tworzą w szerokim znaczeniu „zespół projektowy”: historyków, historyków, sztuki, literaturoznawców, socjologów, etnologów, kulturoznawców, studentów Instytutu Europy Wschodniej Freie Universität. Ta druga dociera (bądź będzie docierała) do odbiorców za pomocą publikacji popularnych, dydaktycznych warsztatów, opracowań naukowych czy finalnej wystawy. W całym projekcie nauka koresponduje ze sztuką, pamięcią kulturową i komunikatywną. Z przecięcia tych różnych wątków narodziła się myśl realizacji projektu.

Więcej o projekcie przeczytać można na stronach Centrum Badań Historycznych PAN w Berlinie. Wywiad z Robertem Trabą dostępny jest w internetowym wydaniu dziennika Rzeczpospolita. Patrz także Wystawa: My, berlińczycy! Wir Berliner! Historia polsko-niemieckiego sąsiedztwa

mw