Witryna „Uczyć się z historii” to platforma publikacji
projektów edukacyjnych (realizowanych w szkołach i edukacji
pozaszkolnej z młodzieżą) poświęconych historii
Polski i jej sąsiadów w XX wieku oraz prawom człowieka
Aktualności

„Zaczęło się w Polsce"

13.03.2009 | piątek | Udostępnij na Facebooku

Rok wielkich rocznic to ponad 180 imprez w planie obchodów 70. wybuchu II wojny światowej i 20. pierwszych wolnych wyborów w powojennej Polsce. Przewidziane są dwie kulminacje obchodów - 4 czerwca i 1 września.

Obie rocznice będą obchodzone pod wspólnym hasłem „Zaczęło się w Polsce". Obok wielkich, ogólnopolskich imprez, zaplanowano także lokalne akcje. „W organizację obchodów zaangażowało się 89 miast. Wśród 180 zaplanowanych imprez znajdzie się m.in. 26 koncertów, 18 wydarzeń plenerowych, około 30 wystaw" - zapowiedział minister kultury Bogdan Zdrojewski podczas czwartkowej konferencji prasowej (12.03). Poinformował, że ze środków budżetowych 12 mln zł przeznaczono na uczczenie rocznicy wybuchu wojny i 35 mln na świętowanie rocznicy upadku komunizmu, dodając, że „oszczędności związane z kryzysem pociągnęły za sobą obcięcie środków o 10 proc”.

Jedną z głównych imprez ma być koncert "Przestrzeń wolności", który zaplanowano na 4 czerwca w Stoczni Gdańskiej. Pozostaje tajemnicą, kto będzie gwiazdą jubileuszowego koncertu. „Rozmowy na ten temat są właśnie finalizowane" - powiedział Zdrojewski, dodając, że chodzi o zespół ze światowej czołówki, rangi „Rolling Stonesów" czy „Queen". Także 4 czerwca odbędzie się wielki koncert plenerowy w Warszawie z udziałem Lluisa Liacha, hiszpańskiego barda, autora legendarnej piosenki „Mury", znanej w Polsce z niezapomnianego wykonania Jacka Kaczmarskiego oraz gwiazd polskiej muzyki.

Na 1 września planowane jest uroczyste podpisanie aktu erekcyjnego budowy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku z udziałem premiera i przywódców państw Unii Europejskiej. „Swój udział potwierdziła już Angela Merkel, czekamy na kolejne potwierdzenia" - powiedział Zdrojewski.

W kilkunastu polskich miastach pojawią się „Historyczne przejścia dla pieszych" - na wybranych przez samorządy ulicznych „zebrach", wymalowane zostaną najważniejsze daty z historii Polski od 1939 do 1989 roku. Wielka multimedialna wystawa przypominająca historię Polski od początku II wojny światowej do roku 1989 prezentowana będzie w warszawskim metrze, a następnie pokazana zostnie w kilku innych europejskich krajach. Na ścianie więzienia przy  ulicy Rakowieckiej w Warszawie powstanie mural, przypominający bohaterów polskiego podziemia niepodległościowego i ofiary komunistycznej władzy.

Opublikowany zostanie także Kanon Literatury Niezależnej, złożony z dwadziestu czterech najważniejszych książek publikowanych w tzw. drugim obiegu. Reedytowane książki będą rozprowadzane jako dodatek do dziennika „Rzeczpospolita". Jako pierwszy ukaże się „Raport z oblężonego miasta" Zbigniewa Herberta. Wydana zostanie także gra planszowa pt. „Polska 1939-1989", wzorowana na grach z rodziny Monopoly, której treścią będzie udział Polaków w walce o wolność Europy (m.in. Bitwa o Anglię, złamanie szyfru Enigmy, powstanie Solidarności).

W przygotowaniu jest wydanie księgi prezentującej sylwetki Polaków uhonorowanych tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Ukaże się również Księga Cenzury PRL powstająca w oparciu o materiały wywiezione potajemnie do Szwecji przez Tomasza Strzyżewskiego, pracownika Głównego Urzędu Kontroli Prasy i Wydawnictw.

Od sierpnia do października w Warszawie, Gdańsku i Wrocławiu prezentowana będzie instalacja autorstwa kanadyjskich artystów Sandry Bromley i Wallisa Kendala. Wykonana została z ponad 7 tys. sztuk broni używanych przez armie i policje różnych krajów i stanowi manifest artystycznym przeciwko wojnie i przemocy. Elementem uzupełniającym dzieło jest Ściana Ofiar i Ocalałych, prezentująca zdjęcia i świadectwa ofiar wojen i przemocy. Z okazji rocznic odbędzie się też kilka konferencji naukowych z udziałem specjalistów z całego świata.

Źródło: gazeta.pl

lg