Witryna „Uczyć się z historii” to platforma publikacji
projektów edukacyjnych (realizowanych w szkołach i edukacji
pozaszkolnej z młodzieżą) poświęconych historii
Polski i jej sąsiadów w XX wieku oraz prawom człowieka
Aktualności

Francja odpowiedzialna za deportacje Żydów

19.02.2009 | czwartek | Udostępnij na Facebooku

17 lutego Rada Państwa, najwyższy organ francuskiego sądownictwa, uznała odpowiedzialność Francji za antysemickie prześladowania reżimu Vichy w czasie II wojny światowej. Były one w całkowitej sprzeczności z wartościami i zasadami Republiki i prawami człowieka - stwierdzili sędziowie.

Decyzja ta, stanowi kolejny po oświadczeniu prezydenta Chiraca z 1995 roku, uznającym odpowiedzialność Francji za deportacje Żydów w czasie II wojny, oraz procesie Maurice'a Papona, urzędnika Vichy skazanego w 1998 za deportowanie do obozów ponad 1500 Żydów, etap w rozliczaniu się Francji ze jej przeszłością z okresu II wojny światowej i udziałem w Zagładzie Żydów.

Historycy szacują, że kolaboracyjny rząd Vichy deportował do nazistowskich obozów zagłady w czasie II wojny światowej 76 tys. Żydów. Uratowało się zaledwie 3 tysiące. Po wojnie władze francuskie przez wiele lat stały na gruncie gaullistowskiego mitu, który wykluczał ciągłość między państwem francuskim a reżimem Vichy, a tym samym jakąkolwiek odpowiedzialność za udział w Holokauście.

Obecna decyzja spotkała się jednak od razu z krytyką. W orzeczeniu jest bowiem mowa o „błędach", a nie zbrodniach, które w ustawodawstwach większości krajów, także Francji nie ulegają przedawnieniu. Ponadto sędziowie stwierdzili, że dotychczasowe działania państwa francuskiego zarówno w dziedzinie odszkodowań jak i gestów symbolicznych, w stopniu wystarczającym zadośćuczyniły ofiarom deportacji i prześladowań i ich potomkom.

Tymczasem w chwili obecnej przed sądami we Francji toczy się blisko 400 spraw o odszkodowania za prześladowania antysemickie z okresu II wojny światowej. To właśnie rozpatrujący jedną z nich sąd w Paryżu, poprosił o opinię Radę Państwa. Wiele osób uważa dotychczasowe odszkodowania za niewystarczające, a obecna decyzja jest interpretowana jako zamykająca drogę do dalszych roszczeń.

Żródło: The Guardian, gazeta.pl  

pm