Witryna „Uczyć się z historii” to platforma publikacji
projektów edukacyjnych (realizowanych w szkołach i edukacji
pozaszkolnej z młodzieżą) poświęconych historii
Polski i jej sąsiadów w XX wieku oraz prawom człowieka
Aktualności

Warsztaty „Upadek żelaznej kurtyny”

18.02.2009 | środa | Udostępnij na Facebooku

Fundacja Rodowo zaprasza młodych ludzi w wieku od 18 do 26 lat na polsko-niemiecko-rosyjskie warsztaty historyczne, które odbędą się w dniach 29 marca - 4 kwietnia 2009 w Rodowie na Mazurach. Temat warsztatów to: 1989 - 2009: 20 lat - „Upadek żelaznej kurtyny” w Europie.

„Żelazna kurtyna” (termin wprowadzony przez Winstona Churchilla), która istniała ponad 40 lat, dzieliła Europę symbolicznie, ideologicznie i fizycznie na dwie części. Miała ona formę dobrze strzeżonych punktów granicznych pomiędzy NATO na zachodzie, a Paktem Warszawskim na wschodzie, przy czym najbardziej znaną częścią granicy był mur berliński. Jesienią 1989 „żelazna kurtyna” w końcu upadła. Stało się to w wyniku fali rewolucji, która przeszła przez Europę Wschodnią i Środkową.

Rozpoczęte w Polsce powstanie polityczne przeszło wkrótce na Węgry i doprowadziło do licznych, najczęściej pokojowych, rewolucji w Niemczech Wschodnich, Czechosłowacji i Bułgarii.

Do udziału w warsztatach zaproszeni są młodzi ludzie w wieku od 18 do 26 lat z Niemiec, Polski i Rosji. Warsztaty (których głównym tematem będą Polska i Niemcy Wschodnie) poświęcone będą najpierw „Drodze do przełomu” (1945 - 1989) w Europie, następnie wydarzeniom roku 1989 i na koniec zmianom perspektyw podczas dwudziestu ostatnich lat. Częścią programu jest wycieczka do miasta Solidarności - Gdańska.

Jak przekonują organizatorzy, praca w grupach międzynarodowych i różne metody aktywizujące (analiza filmu, warsztaty teatralne, debaty itp.) sprawią, że warsztaty historyczne staną się prawdziwym międzykulturowym przeżyciem.

Pytania i zgłoszenia: alexander@rodowo.pl lub youthwork@rodowo.pl

Źródło: ngo.pl
mw