Witryna „Uczyć się z historii” to platforma publikacji
projektów edukacyjnych (realizowanych w szkołach i edukacji
pozaszkolnej z młodzieżą) poświęconych historii
Polski i jej sąsiadów w XX wieku oraz prawom człowieka
Aktualności

1000 „zeszytów pamięci" Powstania Warszawskiego dla szkół

17.02.2009 | wtorek | Udostępnij na Facebooku

Do warszawskich i podwarszawskich szkół wysłanych zostanie około 1000 egzemplarzy „Zeszytów pamięci Powstania Warszawskiego", o czym poinformował wydawca - Stowarzyszenie Pamięci Powstania Warszawskiego 1944, podczas spotkania młodzieży szkolnej z autorami zeszytów.

W „zeszytach pamięci" znajdują się relacje i wspomnienia z czasu okupacji i Powstania Warszawskiego, m.in. Zbigniewa Ścibor- Rylskiego ps. Motyl, Jana Romańczyka ps. Łukasz Łata, Jolanty Zawadzkiej-Kolczyńskiej ps. Klara, Andrzeja Rumianka ps. Tygrys, Henryka Stanisława Łagodzkiego ps. Hrabia, a także wiersze powstańcze Janiny Kowalskiej ps. Ina.

Jak przyznał sekretarz Stowarzyszenia, Maciej Białecki, to są osobiste przeżycia powstańców, którzy opowiadają o tym, co robili w czasie powstania, jak żyli, w których miejscach walczyli. Nie ma tutaj ogólnej historii Polski czy Warszawy. To wspomnienia z codziennego życia 1944 r., ale także z trudnego okresu po wojnie. Chcemy, aby w każdej szkolnej bibliotece Warszawy, ale także w dziewięciu powiatach województwa mazowieckiego było to wydawnictwo.

Jedna  z bohaterek „zeszytów pamięci" Jolanta Zawadzka-Kolczyńska ps. Klara powiedziała, że wiele ze wspomnień dotyczy okoliczności wybuchu powstania, tak by młodzież mogła zrozumieć jego przyczyny: te wspomnienia dotyczą zresztą nie tylko powstania, ale także okresu niemieckiej okupacji, która dla nas stała się wielką tragedią.

Wydanie zeszytów jest cześcią działalności Muzeum Powstania Warszawskiego, które dotychczas zebrało ponad 2 tys. relacji z powstania, gromadząc je w Archiwum Historii Mówionej.

Żródło: gazeta.pl
lg