Witryna „Uczyć się z historii” to platforma publikacji
projektów edukacyjnych (realizowanych w szkołach i edukacji
pozaszkolnej z młodzieżą) poświęconych historii
Polski i jej sąsiadów w XX wieku oraz prawom człowieka
Aktualności

„Epidemia miłości” - miłość w Powstaniu Warszawskim

12.02.2009 | czwartek | Udostępnij na Facebooku

14 lutego w Łódzkim Domu Kultury odbędzie się oficjalna premiera filmu dokumentalnego Macieja Piwowarczuka „The Epidemic of Love” („Epidemia miłości”). To obraz opisujący fenomen miłości w ekstremalnych warunkach.

Jak przyznaje sam reżyser w wywiadzie dla Gazety Wyborczej, głównym celem powstania filmu była chęć pokazania, że powstańcy "byli ludźmi z krwi i kości, pełnymi młodzieńczej namiętności. Do tej pory każdy pytał ich o czołgi, o to, w którym oddziale służyli, ile mieli butelek i pocisków, jak się walczyło w obliczu śmierci. Ale nikt nie pytał o miłość."

„The Epidemic of Love” stanowi wersję poszerzoną filmu „Żółta bluzka ze spadochronu”, który to miał premierę drugiego października 2008 r. Reżyser rozbudował znacznie sam wątek powstania – odnajdując archiwalne zdjęcia z tamtego okresu, które nigdy wcześniej nie były publikowane.

W Polsce film będzie pokazany w TVP Historia, która jest jego współproducentem. Termin emisji nie został jeszcze ustalony. W sprawie dystrybucji filmu prowadzone są rozmowy z ok. trzydziestoma stacjami telewizyjnymi z różnych krajów, m.in. z Niemiec, Indii, Finlandii i Francji.

mw