Witryna „Uczyć się z historii” to platforma publikacji
projektów edukacyjnych (realizowanych w szkołach i edukacji
pozaszkolnej z młodzieżą) poświęconych historii
Polski i jej sąsiadów w XX wieku oraz prawom człowieka
Aktualności

Peter Duffy „Bracia Bielscy

10.02.2009 | wtorek | Udostępnij na Facebooku

Ukazał się polski przekład książki Petera Duffy'ego o życiu braci Bielskich, bohaterów kontrowersyjnego filmu „Opór". Obraz żydowskich oddziałów partyzanckich na kresach jaki kreśli Duffy niewiele różni się od zasadniczo krytykowanych realiów przedstawionych w filmie. Wzbudzający w Polsce kontrowersje amerykański film „Opór" w reżyserii Edwarda Zwicka, trafił do polskich kin 23 stycznia. Jego akcja rozgrywa się podczas II wojny światowej, a bohaterami są Żydzi – bracia Bielscy – którzy tworzą na Nowogródczyźnie oddział partyzancki. Peter Duffy podobnie jak reżyser filmu „Opór", kreuje twórcę partyzanckiego zgrupowania uciekinierów z gett Nowogródka i Lidy - Tewje Bielskiego na bohatera, podkreślając, że udało mu się ocalić około 1200 Żydów. Historycy polscy z Instytutu Pamięci Narodowej przypominają natomiast, że niektórzy Żydzi z oddziału Bielskiego mogli być zamieszani w mord na prawie 130 polskich mieszkańcach wsi Naliboki nad Niemnem, który zdarzył się 8 maja 1943.

Peter Duffy pisząc w 2003 roku „Braci Bielskich” opierał się na tym samym źródle co scenarzyści filmu „Opór" – na książce pt. „Defiance. The Bielski Partisans" autorstwa ocalałej z Holokaustu amerykańskiej historyczki i socjologa, prof. Nechamy Tec (ur. 1931 r. w Lublinie, od 1952 r. mieszkająca w USA). Cała trójka autorów - Nechama Tec a za nią scenarzysta „Oporu" i Peter Duffy - przedstawiają Tewje Bielskiego w duchu bezkrytycznego podziwu. Nawet we fragmentach, gdzie Duffy opisuje przeprowadzane przez Tewje Bielskiego egzekucje własnych towarzyszy, usprawiedliwia je „koniecznością walki o jedność grupy", czy nawet po prostu chwilowym „zdenerwowaniem".
Opinie i opis działalności braci Bielskich znaleźć można w dwóch polemicznych artykułach zamieszczonych na stronach:

Czy „partyzanci" Tewje Bielskiego pacyfikowali Naliboki? Czego nie pokaże Hollywood? Leszek Żebrowski, Nasz Dziennik nr 126, 2008,

Republika braci Bielskich, Marian Turski, Polityka nr 30, 2003 (źródło: Kanadyjska Fundacja Dziedzictwa Polsko - Żydowskiego w Montrealu)

„Bracia Bielscy"
Autor: Peter Duffy
Przekład: Rafał Śmietana
Oprawa: Twarda
Data wydania: 2009
Wydawnictwo Literackie
ISBN: 978-83-08-04302-8

Źródło: Wydawnictwo Literackie, Nauka w Polsce

lg