Witryna „Uczyć się z historii” to platforma publikacji
projektów edukacyjnych (realizowanych w szkołach i edukacji
pozaszkolnej z młodzieżą) poświęconych historii
Polski i jej sąsiadów w XX wieku oraz prawom człowieka
Aktualności

„Niemcy w pięciu wcieleniach”

06.02.2009 | piątek | Udostępnij na Facebooku

Gazeta Wyborcza publikuje na stronach swojego serwisu internetowego fragment książki Fritza Sterna „Niemcy w pięciu wcieleniach”. Publikacja analizuje proces recepcji ideologii narodowego socjalizmu wśród niemieckich elit. Jak pisze Stern, zdumiewające jest to, że niemieckie elity, poza kilkoma zaledwie wyjątkami, pomimo braku złudzeń i entuzjazmu, aby przetrwać bądź awansować, popierały nową władzę, sumiennie wypełniając obowiązki narzucone przez rządzących zbrodniarzy.

Ci Niemcy, którzy z racji zajmowanej pozycji bądź we własnym mniemaniu stali na straży prawa i moralności, milczeli. Ich uległość, służalczość lub wręcz zaangażowane współuczestnictwo przypieczętowały los pierwszych ofiar, a w rezultacie los państwa. Nigdy dotychczas nowoczesna, wykształcona i cywilizowana grupa społeczna tak łatwo nie porzuciła, nie zdradziła i nie pogwałciła najbardziej podstawowych praw obywatelskich.

Niemieccy lekarze jako grupa zawodowa byli pierwszymi i zapalonymi nazistami; konkurencja ze strony wyjątkowo popularnych lekarzy żydowskich od dawna psuła im krew. Ojciec opowiedział mi kiedyś o swoim koledze ze studiów, który teraz na jego widok ostentacyjnie przechodził na drugą stronę ulicy. Nawet jeśli ten człowiek odczuwał jakiś cień wstydu, to przede wszystkim ulegał wszechobecnym niemieckim obyczajom tego czasu: nie widzieć, nie chcieć widzieć, nie chcieć wiedzieć.

Fritz Stern (ur. w 1926 r. we Wrocławiu) to historyk, profesor Columbia University, badacz najnowszej historii Europy. W swych książkach stara się udowodnić, że totalitaryzm nie był przypadkowym naruszeniem europejskiego ładu. Wydał m.in.: „Der Nationalsozialismus als Versuchung” („Narodowy socjalizm jako pokusa”), „Gold and Iron: Bismarck, Bleichroeder and the Building of German Empire” („wielki fresk życia politycznego i gospodarczego w epoce Bismarcka”).

Niemcy w pięciu wcieleniach
Autor: Fritz Stern
Wydawnictwo: Rosner & Wspólnicy , Styczeń 2009
ISBN: 978-83-60336-30-4
Liczba stron: 504