Witryna „Uczyć się z historii” to platforma publikacji
projektów edukacyjnych (realizowanych w szkołach i edukacji
pozaszkolnej z młodzieżą) poświęconych historii
Polski i jej sąsiadów w XX wieku oraz prawom człowieka
Aktualności

Internetowe archiwum relacji ofiar pracy przymusowej

02.02.2009 | poniedziałek | Udostępnij na Facebooku

W ostatni czwartek stycznia odbyła się uroczysta inauguracja niemieckiego portalu „Zwangsarbeit 1939-1945”, gromadzącego zasoby relacji oral history robotników przymusowych.

W ramach projektu udostępniono on-line 398 nagrań audio i 192 filmy video, będące rejestracją wywiadów ze świadkami historii z 26 krajów. Najwięcej wywiadów - 110 - przeprowadzono w Polsce.

Oprócz zapisów cyfrowych w portalu zamieszczono również transkrypcję wywiadów w oryginalnych językach. Około 150 przetłumaczono na język niemiecki. Zbiór uzupełnia prawie 5,5 tysiąca fotografii.

Projekt „Zwangsarbeit 1939-1945” finansowany jest przez fundację „Pamięć, Odpowiedzialność, Przyszłość”. Na realizowaną wspólnie z Wolnym Uniwersytetem w Berlinie oraz Niemieckim Muzeum Historycznym inicjatywę przeznaczono 2.5 mln euro.

Zgromadzone materiały przeznaczone są dla naukowców, nauczycieli i ekspertów. Wkrótce mają być dostępne również dla dalszych grup, w tym uczniów i studentów. Całkowite otwarcie archiwum nie jest możliwe ze względu na ochronę danych osób, których dotyczą materiały.

W czasie II wojny światowej do pracy przymusowej i niewolniczej na rzecz nazistowskich Niemiec deportowano ponad 12 milionów ludzi.

Serwis dostępny jest pod adresem www.zwangsarbeit-archiv.de