Witryna „Uczyć się z historii” to platforma publikacji
projektów edukacyjnych (realizowanych w szkołach i edukacji
pozaszkolnej z młodzieżą) poświęconych historii
Polski i jej sąsiadów w XX wieku oraz prawom człowieka
Aktualności

Stalin wciąż popularny w Rosji

05.01.2009 | poniedziałek | Udostępnij na Facebooku

W Rosji zakończył się właśnie konkurs „Imię Rosji”. W ramach plebiscytu Rosjanie wybierali najbardziej popularną postać historyczną. Przez internet i telefon oddano w sumie 50 milionów głosów.

Na pierwszym miejscu zestawienia znalazł się XIII-wieczny strateg i wódz Aleksander Newski, dalej kolejno carski premier Piotr Stołypin, Józef Stalin, Aleksander Puszkin, Piotr Wielki i Włodzimierz Lenin.

Konkurs organizowany był przez państwową telewizję Rossija. Trwał 7 miesięcy. Socjolog Borys Dubin zwraca uwagę, że plebiscyt - ze względu na możliwość oddawania głosów przez internet - nie może być reprezentatywny.  Jak mówi w wywiadzie dla Rzeczpospolitej, Rosjanie szukają wzorca wielkiego przywódcy, patrioty – wojownika, który umie bronić państwowych interesów. Przywódcy kojarzącego się z czasami silnego państwa, wielkiego mocarstwa. Dlatego też nie było najmniejszych szans, by laur konkursu „Imię Rosji” przypadł np. poecie Aleksandrowi Puszkinowi czy chirurgowi Nikołajowi Pirogowowi. Zwycięzca zestawienia Aleksander Newski obronił Ruś przed Szwedami, a także odparł najazdy Litwinów, Niemców i Tatarów. Zdaniem Dubina to właśnie z Newskim chce kojarzyć się obecna władza Rosji.

Trzecie miejsce Stalina wzbudza kontrowersje - część obserwatorów jest zdania, że organizatorzy konkursu sztucznie zredukowali ilość głosów oddanych na przywódcę ZSRR, który pretendował do pierwszej pozycji. W sierpniu wyzerowano liczniki - okazało się, że Stalin i Lenin, którzy byli wówczas w czołówce zestawienia, otrzymali zbyt wiele głosów podobno nielegalnymi metodami.

Tymczasem jak przyznaje Ann Applebaum, autorka książki „Gułag”, prezentowany publicznie w Rosji wizerunek Stalina jest wysoce selektywny. Nie wspomina się o gułagach ani deportacjach milionów ludzi. Nie mówi się nawet o industrializacji i kolektywizacji rolnictwa. Podkreśla się natomiast rolę Stalina jako wodza wojennego, a zwłaszcza „chwilę imperialnego tryumfu w 1945 roku, kiedy sowiecki model komunizmu narzucono zachodnim sąsiadom Rosji.

Źródło: PAP, Rzeczpospolita

Tagi: