Witryna „Uczyć się z historii” to platforma publikacji
projektów edukacyjnych (realizowanych w szkołach i edukacji
pozaszkolnej z młodzieżą) poświęconych historii
Polski i jej sąsiadów w XX wieku oraz prawom człowieka
Aktualności

André Glucksmann laureatem Oświęcimskiej Nagrody Praw Człowieka

10.12.2008 | środa | Udostępnij na Facebooku

Jak informuje Katolicka Agencja Informacyjna, współczesny filozof i publicysta francuski André Glucksmann został laureatem II edycji Oświęcimskiej Nagrody Praw Człowieka im. Jana Pawła II. Wyróżnienie przyznane zostało po raz drugi w historii w uznaniu najwyższych zasług w krzewieniu idei i obrony praw człowieka. Wręczenie nagrody odbyło się w ramach sympozjum „Prawa człowieka w cywilizacji solidarności”. Podczas sympozjum odbyła się także inauguracja Szkoły Kultury i Praw Człowieka im. Pawła Włodkowica, projektu edukacyjnego realizowanego wspólnie przez Uniwersytet Jagielloński i Akademię Oświęcimską.

71-letni André Glucksmann to jeden z czołowych współczesnych filozofów i publicystów francuskich, intelektualista i podróżnik. Gorący zwolennik i obrońca postawy zaangażowanej w myśleniu i w polityce. Krytyk marksizmu, który - jego zdaniem - w sposób nieunikniony prowadzi do totalitaryzmu. W ostatnim okresie André Glucksmann angażował sie m.in. w problem łamania praw człowieka w Czeczenii oraz współtworzył list otwarty, wzywającego komunistyczne władze chińskie do poszanowania praw człowieka podczas igrzysk olimpijskich w Pekinie.

W swojej niedawno wydanej w Polsce książce „Rozprawa o nienawiści” Glucksmann definiuje niszczycielskie siły zagrażające przyszłości ludzkości: są to rasizm, różne formy przemocy (w tym przemocy wobec kobiet) oraz terroryzm.

Organizatorem Oświęcimskiej Nagrody Praw Człowieka im. Jana Pawła II jest Fundacja Kolegium Wigierskie, która wyrasta z doświadczenia i kontynuuje dorobek Seminariów Wigierskich, które odbywały się w latach 2003-2006.

Źródło: KAI