Witryna „Uczyć się z historii” to platforma publikacji
projektów edukacyjnych (realizowanych w szkołach i edukacji
pozaszkolnej z młodzieżą) poświęconych historii
Polski i jej sąsiadów w XX wieku oraz prawom człowieka
Aktualności

La Stampa: Holocaust i milczenie papieża

10.12.2008 | środa | Udostępnij na Facebooku

Włoski dziennik La Stampa we wtorek ujawnił, że W 1941 r. Pius XII radził się swego przyszłego następcy arcybiskupa Angelo Roncallego, czy jego milczenie w sprawie nazizmu i holokaustu nie jest źle interpretowane. Informacje o tym znajdować się miały w dziennikach Jana XXIII, który w 1941 r. jako delegat apostolski w Turcji spotkał się z papieżem.

Osobisty sekretarz Jana XXIII arcybiskup Loris Capovilla powiedział dziennikowi "La Stampa", że już wtedy, gdy doszło do tej rozmowy, do Watykanu docierały informacje na temat prześladowań Żydów, przede wszystkim z okupowanej przez Niemców Polski.

Watykan i sam Benedykt XVI argumentują, że papież czasów wojny, choć milczał, to w ukryciu i dyskretnie niósł pomoc Żydom. Niektóre środowiska żydowskie krytycznie oceniają jednak milczenie Piusa XII i protestują przeciwko jego beatyfikacji. Jeszcze w grudniu ubiegłego roku Benedykt XVI wstrzymał beatyfikację papieża czasu wojny. Watykan powołał wówczas komisję, która jeszcze raz miała zbadać przyczyny milczenia Piusa XII wobec Holocaustu oraz politykę podczas II wojny światowej.

Dzienniki Jana XXIII mają zostać wkrótce wydane we Włoszech.

Źródło: Nauka w Polsce, TVN24