Witryna „Uczyć się z historii” to platforma publikacji
projektów edukacyjnych (realizowanych w szkołach i edukacji
pozaszkolnej z młodzieżą) poświęconych historii
Polski i jej sąsiadów w XX wieku oraz prawom człowieka
Aktualności

Przegląd prasy zagranicznej (1)

08.12.2008 | poniedziałek | Udostępnij na Facebooku

Wymazują historię ze słowników
Oxford University Press wyrzucił z zestawu haseł publikowanych w słowniku Junior Dictionary pojęcia związane z chrześcijaństwem i historią Wielkiej Brytanii. Z kolejnego wydania słownika znikną takie słowa jak nawa, kaplica, psalm, biskup, imperium, dekada, książę czy monarcha. Jak informuje serwis telegraph.co.uk, pojawią się za to nowe pojęcia: blog czy celebryta. Wydawca przyznaje, że wprowadzone zmiany mają udowadniać nowoczesny i wielokulturowy charakter współczesnego brytyjskiego społeczeństwa. Zestaw haseł w słowniku Junior Dictionary budowany jest na podstawie analizy 50 milionów wyrazów używanych w codziennym języku, filmach i książkach dla dzieci oraz pojęciach znajdujących się w szkolnym programie edukacji. Wykasowanie lub dodanie słowa uzależnione jest od jego popularności.
www.telegraph.co.uk

Niemieckie fotografie archiwalne w Wikipedii
Niemieckie Archiwum Federalne (Bundesarchiv) udostępniło w niemieckiej wersji Wikipedii 100 tys. fotografii archiwalnych, dokumentujących m.in. okres Republiki Weimarskiej, III Rzeszy oraz historię Niemiec po zjednoczeniu. Z fotografii bez żadnych ograniczeń korzystać mogą użytkownicy Wikipedii - wykorzystać je można także w celach edukacyjnych. Fotografie oglądać można na stronie http://commons.wikimedia.org
Zobacz też: www.dw-world.de

Stalin chciał zburzyć Moskwę
Daily Telegraph informuje o sekretnych planach Stalina, który planował zniszczenie Moskwy w przypadku przejęcia jej przez wojska Hitlera. Wysadzić miano ponad tysiąc budynków. W tym celu uformowano specjalną jednostkę OMSBON (Otdelnaya Motostrelkovaya Brigada Osobogo Naznacheniya), która odpowiadać miała za wykonanie zadania. Bomby wybuchnąć miały już po wkroczeniu Niemców w takich miejscach jak teatry, hotele, najważniejsze kościoły, a także w siedzibie ministerstwa spraw zagranicznych. Sparaliżowane miały być także wodociągi i sieć energetyczna w Moskwie. Plan przewidywał także zamachy na oficerów niemieckich. Wykonywać je mieli artyści mający występować przed Niemcami czy członkowie obsługi hotelowej. Jeden z kompozytorów, Lew Konstantynowicz Knipper odpowiedzialny miał być za zabicie Hitlera.
www.telegraph.co.uk